O co tomu Putinovi jde?
Vladimír Putin šokoval prohlášením, že loni v dubnu Rusko a Ukrajina dohodli smír, ale druhá strana ho nedodržela. Zkouší nahlodat západ?
Vladimír Putin během jednání s lídry afrických zemí ukázal papírový dokument, který podle něj příměří obsahuje, a podepsaly ho obě strany. Ze zatím dostupných záběrů ale není vidět, zda něco někomu ukázal z blízka. Podle něj se ruská vojska na základě dohody stáhla od Kyjeva, avšak druhá strana podmínky nedodržela. O události jako jeden z mála informovaly Novinky.cz.
V dohodě má být 18 článků garancí pro Ukrajinu a jako garanti smlouvy jsou podle ruské agentury TASS prý v preambuli uvedeny Spojené státy, Spojené království, Čína, Rusko a Francie. Nikdo ze zmíněných zemí ani Ukrajina se do pondělního rány nevyjádřily.
Web tn.cz přinesl vyjádření bezpečnostního analytika z Masarykovy univerzity Jakuba Drmoly, že by tomuto „lejstru“ nepřikládal větší váhu. A to s ohledem na to, co všechno z Kremlu padá.
Proč ale Putin s něčím takovým vyšel a proč právě teď? První variantou je, že dokument, který ovšem ve skutečnosti zmínil jako návrh dohody, skutečně existuje. Pak otázka zní, proč s ním čekal více než rok? Protože má pocházet z loňského jara.
Proč ale Putin s něčím takovým vyšel a proč právě teď
Druhá varianta je, že v křeči zkouší všechno možné a moc velký smysl to nedává. Ale je tu i třetí. Ať už jde o podvrh nebo ne, Putin s ním vyšel právě teď, protože tuší možnost nahlodat protiruskou jednotu západu.
Už v březnu napsal německý deník Bild, že Zelenskyj mohl dostat od západních zemí ultimátum, pokud se mu nepodaří zásadní zlom v osvobození okupovaných území do letošního podzimu. V takovém případě by mohl být vyzván, aby začal s Ruskem jednat. Bild se odvolal na zdroje z německé a americké armády.
Západ už poslal na Ukrajinu kde co, potřebuje dozbrojit a přezbrojit vlastní armády. Zbrojaři, kteří ve velkých zemích bývají dobrými lobbisty, nemají o zakázky nouzi. Naopak, nedokáží je uspokojit.
Také podpora Ukrajiny se v některých zemích láme a vládám pokračování v dosavadní politice možná ubírá body. U nás je to sakra zjevné a bláboly typu „zaručili jsme se za ukrajinské dluhy, je jen otázkou času, kdy přijdou věřitelé zabavovat naše kulturní památky a nemocnice“ sdílejí i jinak vzdělaní a inteligentní lidé.
Napadené zemi ani nepomáhají stále výraznější zprávy o tom, že mohla mít prsty v útoku na plynovod Nord Stream. Ta zpráva tu byla už dříve, ale jak to tak bývá, dříve označovaná jako dezinformace se teď stala informací.
Kromě toho se USA začínají zcela vážně dívat do Tichomoří, kde mnozí začínají tušit konflikt s Čínou.
Samozřejmě k definitivnímu rozkolu v západní alianci a otočení veřejného mínění ještě kus chybí. Ale Rusové byli v rozdělování soupeře vždy mistry. Vezměme jen, jak se jim podařilo prosadit oba „Nord Streamy“. A ve světě, kde se má letiště v Miláně pojmenovat po před léty proklínaném Silviu Berlusconim, je jakákoliv změna možná.