Neválčete! Dohodněte se! Dík, a věděli byste jak?

Kdybychom byly tištěným médiem, dalo by se říct, že ani pořádně nezaschla tiskařská čerň na posledním komentáři k válce na Ukrajině, a už se naplňuje úvaha, že západ by mohl začít s podporou couvat. Má to svoji logiku, ale některé tóny v těch úvahách zní hodně falešně.

Dostane Zelenskyj ultimátum?

Podle deníku Bild by prezident Volodymyr Zelenskyj mohl dostat od západních zemí ultimátum, pokud se mu nepodaří zásadní zlom v osvobození okupovaných území do letošního podzimu. V takovém případě by mohl být vyzván, aby začal s Ruskem jednat. Bild se odvolal na zdroje z německé a americké armády.

Děti patří vždy k nejbezbranějším obětem války. Zatímco dosplí mohou aspoň umírat s pocitem, že to má smysl, dětem zbývá jen pláč a utrpení. Foto: Amber Clay from Pixabay

Znamená ta americká, že by ono ultimátum dostal i od USA? Joe Biden se totiž zatím tváří v podpoře Ukrajiny nekompromisně a neochvějně. Byť i on za to dostává na domácí scéně za uši od těch, kteří si myslí, že tím získají voliče.

V Evropě se to ale minimálně o německém kancléři říct nedá. Od začátku kličkuje, na začátku s podporou váhal a nedáno opět podivně tančil kolem polských snah o vyzbrojování ukrajinské armády zbraněmi, které vznikly v německých zbrojovkách (aby v lednu jeho země najednou sama nabídla sto tanků).

V Evropě se to ale minimálně o německém kancléři říct nedá. Od začátku kličkuje, na začátku s podporou váhal a nedáno opět podivně tančil kolem polských snah o vyzbrojování ukrajinské armády zbraněmi, které vznikly v německých zbrojovkách (aby v lednu jeho země najednou sama nabídla sto tanků).

Evropa může být Ukrajině vděčná za to, že drží hráz ruské agresivitě. Ovšem její náklady na její udržení nejsou malé. Jak už jsme tu několikrát napsali a tento názor sdílí i řada ekonomů, Evropa bude tím, kdo konflikt po válčících stranách odnese ekonomicky nejvíc.

Jenže – z kým má Zelenskyj jednat a o čem? Rusko neustále opakuje, že mír nebude bez uznání jeho územních nároků. O vstupu Ukrajiny do NATO nemluvě. Má teď někdo říct pozůstalým po obětech války, že umírali zbytečně? Že nakonec pustí Krym, Doněck, Luhansk a další agresorovi? A ten tak zjistí, že válka je sice drahá, ale vede k cíli?

Snad žádný člověk, který nemá poškozené své sociální funkce (a případě profituje ze zbrojního průmyslu) si nemůže přát, aby válka pokračovala. Jenže nikdo ze všech těch Rajchlů, Stropnických a Hořejších s žádným návrhem, jak ji ukončit válku jednáním, nepřišel. Jediné, co lze z jejich slov vyčíst, je doporučení: nechte Ukrajinou padnout. Kdo z nich počítá s tím, že pak přivítá Putina i v Praze, je otázkou.

Že se podobné debaty vedou i oficiálních strukturách některých západních velmocí může překvapit jen toho, kdo by je podezíral z kombinace idealismu a racionality. Podezření, že v zákulisí to vypadá jinak než navenek podporuje i fakt, že ze setkání Bidena a Scholze unikly ne veřejnost jen fráze. 

Situace je nepřehledná a vyvolává řadu otázek

Konec konců podle Wall Street Journal právě kancléř spolu s francouzským prezidentem Macronem vyzvali Zelenského k jednání s Ruskem už na začátku února. Prý mu předhodili, jak se právě jejich země nakonec spřátelily. Trošku přitom zapomněli poznamenat, že Německo se na ničem nedohodlo, ale prohrálo válku zakončenou kapitulací. Že bylo několik let pod okupační správou a mír zřejmě začal začleněním do širšího klubu Evropského společenství uhlí a oceli.

Situace je nepřehledná a vyvolává řadu otázek. Každopádně Sholz působí trochu jako zákulisní hráč, vychytralý lišák. Zatímco ve skutečnosti spíš ohrožuje německé postavení lídra Evropy. A to minimálně třemi aktivitami:

  • nebezpečným poškozováním evropské energetické báze,
  • nerespektováním evropských pravidel pro veřejnou podporu a
  • právě daladierovským chytráctvím kolem Ukrajiny.

Můžeme se tomu škodolibě smát, ale teprve čas ukáže, jak moc je to pro Evropu špatně. Horší ovšem, je že na Ukrajině dál umírají lidé. Na obou stranách.