Nový polský prezident je bez sanitárního kordonu

Karol Nawrocki. Foto: Wikipedie, volné dílo

Nálepky nejsou stylem hodným chvály novináře. Někdy ale užitečně zestručňují komentář. Karol Nawrocki, nově zvolený příští polský prezident, je konzervativní národovec a euroskeptik. Jeho heslem je: Polsko na prvním místě, Poláci na prvním místě. Nevyžívá se v genderových otázkách a odmítá ilegální imigraci. V prezidentských volbách kandidoval za pravicovou opoziční stranu Právo a spravedlnost (PiS), ale není jejím členem.

Vystudoval historii, získal titul MBA v oboru strategie na technické univerzitě v Gdaňsku. Pracoval v Ústavu národní paměti, ale v mládí si prošel i řadou jiných povolání, pohříchu nepolitických. Je mu 42 let, jeho manželka se jmenuje Marta a mají spolu syna a dceru.

V prezidentských volbách prošel prvním kolem spolu s Rafalem Trzaskowským, kandidátem vlání Občanské koalice. Před druhým kolem byl Nawrocki jasným outsiderem. Ale vyhrál. O několik desetinek procenta: 50,89 ku 49,11. K volbám dorazilo 71,63 % voličů, nejvíce od roku 1989.

Vítězství Nawrockého je, vzhledem k jeho politickým názorům, krajně nepříjemné Berlínu, vůči němuž zřejmě bude navazovat na požadavky na válečnou reparaci, vznesené kdysi PiS, i Bruselu, jehož liberalismu, snahou o co nejhlubší federalizaci a neschopností řešit ilegální imigraci jakýmisi přerozdělovacími dohodami, je svým národnostním a pravicovým postojem další osinou v řiti.

Je proto pozoruhodné, že proces voleb v Polsku a jejich výsledek se obešel bez soudních zákazů kandidovat, bez „sanitárních kordonů“, bez „ovlivňování ze zahraničí“, bez soudních rušení prvních kol a dalších oblíbených fint k ochraně demokracie v EU. Možná vítězství Nawrockého bylo tak překvapivé, že se to prostě nestihlo. Ale PiS už je v Bruselu všeobecně v kolektivu neoblíbená delší dobu. Byla vyšetřována Evropskou komisí pro porušování demokratických hodnot svou justiční reformou, že jí ohrožuje právní stát.

Ale to bylo ještě před válkou. Dnes má Polsko nejsilnější armádu v Evropě.