Není trocha zimy lepší než stojící fabriky?
Kdyby došlo na nedostatek plynu, bude odpojení domácností až na posledním místě. Bohužel asi neexistuje systém, jak je nikoliv odpojit, ale omezit. A to i u dálkového tepla. Protože zastavení průmyslu by bylo větším průšvihem než topení „jen“ na 20 stupňů.
Pravidla vycházejí z energetického zákona. Při omezování dodávek by se postupovalo podle jednotlivých odběrových stupňů. Nejdřív by přišli na řadu velcí zákazníci, kteří mají možnost přejít na jiné palivo. Na konci jsou domácnosti a tzv. kritická infrastruktura, kam patří třeba nemocnice či zařízení sociální péče.
Domácnosti se podílejí na spotřebě zhruba čtvrtinou. Čerpají ale „energetické produkty“, které vznikají za použití zemního plynu. V České republice jsme na rozdíl třeba od Německa naštěstí nepřešli na masivnější použití této suroviny pro výrobu elektrické energie. Ovšem už na tak zanedbatelný je podíl plynu v teplárenství. Podle Českého plynárenského svazu loni topila plynem asi čtvrtina tepláren. Tudíž spotřeba domácností má na jeho odběr poměrně velký vliv.
Samozřejmě se do něj promítá i přes nákupy potravin a spoustu dalšího zboží. Jakékoliv omezení spotřeby by tak možná znamenalo udržení vyššího stupně na desetistupňové energetické škále (kde skutečný průšvih, tedy kompletní odpojení některých odběratelů začíná kolem šestky).
V Německu bude zdravěji
Z Německa přicházejí zprávy o tom, jak někteří majitelé bytových domů omezují spotřebu teplé vody na pár hodin denně nebo veřejné plovárny snižují teplotu v bazénech. Média to označují za děsivé, strašlivé, nepředstavitelné…
Skutečně děsivé by ale bylo, kdyby musely zavřít některé fabriky. Znamenalo by to pokles ekonomiky. Což o to, nějaký ten stupeň HDP se u nás možná zbytečně démonizuje. Vždyť jestli někdy růst zpomalil, málokdo to poznal přes existenční problémy.
Skutečně děsivé by bylo, kdyby musely zavřít některé fabriky
Ale zastavené továrny by znamenaly problémy pro zaměstnance, chybějící dodávky i nabídku. Také třeba velké problémy pro zemědělce, protože plyn je klíčový pro výrobu hnojiv… V některých provozech odstavení pecí znamená, že se před opětovným spuštěním musejí v podstatě zrekonstruovat (třeba ve sklářství). Zkrátka průšvih pro všechny.
Proti tomu je o dva, nebo i tři stupně nižší teplota v mnohde přetopených domácnostech legrace (v těch s 25°C klidně i o pět). Ale zase – i kdyby existoval způsob, jak to zařídit, jak rozlišit běžné domácnosti a třeba takové, kde je někdo nemocný?
V Nizozemsku prý dokázali snížit spotřebu plynu o třetinu právě proto, že se domácnosti uskromnily. Těžko říct, jak je vláda přesvědčila. Zaprvé Holanďané podle lidí, kteří k nim rádi cestují, energiemi na vaření a topení nikdy neplýtvali. Zadruhé tamní vláda poslední dobou ráda přesvědčuje občany k jejich dobru obušky, útoky, ba i střelbou. Což asi moc nefunguje.
Nicméně omezit se v pohodlí by bylo určitě lepší než spustit apokalypsu průmyslu. Kdo za tuhle situaci může, je otázka jiná a řešení asi budeme muset hledat bez toho, aniž bychom se shodli na odpovědi.