Německá vláda se chystá porušovat dohody

Nová německá vláda zvaná semafor, tedy koalice socialistů, liberálů a zelených, se ještě neujala moci a už začíná být nesympatická. Její koaliční smlouva, z níž se rodí vládní program a kterou postupně schvalují jednotlivé členské strany koalice, totiž slibuje porušování mezinárodních a unijních dohod.

První z vyhlášených závazků hovoří o zvýšení podílu obnovitelných zdrojů (OZE) na výrobě elektřiny v Německu na 80 procent do roku 2030. To je proti Pařížské dohodě, neodpovídá to ani unijnímu programu Zelený úděl, ani navrhovanému postupu Fit for 55. A neříkejme si, že je to věc čistě německá, vnitrostátní. Při evropské propojenosti elektroenergetické soustavy fyzikální i obchodní se tento závazek citelně dotýká i německých sousedů, a to i těch vzdálenějších. Připomeňme, že jen řešení nenadálých přetoků přebytečné elektřiny z neregulovatelných OZE vyvolalo více než dvoumiliardovou investici do transformátorů na přeshraničním propojení v české přenosové síti. Náhlé deficity v dodávkách elektřiny letos zjara hrozily půl Evropě blackoutem.

Jestli za 9 let bude v Německu zásobování elektřinou nespolehlivé, nepravidelné, povede k omezování provozu průmyslových firem nebo služeb, jestli to zdraží elektřinu všem zúčastněným zemím, velmi silně to pocítí i průmysl český, dodavatelsky a obchodně úzce svázaný s německou ekonomikou. Jedinou adekvátní odpovědí na tuto iniciativu z naší strany by bylo odsunutí plánů na ukončení využívání uhlí v energetice a revize územních limitů těžby hnědého uhlí, dokud nebudou dokončeny nové jaderné elektrárny.

K naplnění zelených plánů v Německu má nepochybně přispět také snížení věku pro účast ve volbách z 18 na 16 let. Budou tak aktivovány volební hlasy radikální levicové mládeže, například studentského hnutí Fridays for Future. Za odměnu jí bude legalizována marihuana.

Fotka od OpenClipart-Vectors z Pixabay, úprava redakce

Dalším koaličním krokem je usnadnění legální migrace. Ta je také předmětem unijních smluv, velice těžce dojednaných a letos opět evokovaných. Jsou založeny na jednomyslném schválení všemi členskými státy, ovšem semafor by rád přepnul na většinové hlasování. Tuto iniciativu je nutné sledovat z pozice země, která je zatím pro imigranty průchozí. Německo je vzhledem k přiběhlickým proudům státem cílovým a vnitrozemským. Lze se nadít vzkříšení diskusí o imigrantských kvótách, ale také o úloze, funkci a rozpočtu agentury Frontex. Ta byla vytvořena k ochraně vnějších hranic unie, ne jako převaděčská a doprovodná agentura.

Koaliční smlouva německých vládnoucích stran se může jevit jako vnitrostátní záležitost našich sousedů. Ale není. Tato smlouva se brzy přepíše do vládního programu. A Německo není Malta. Je to dnes nejsilnější a nejvlivnější členský stát EU, kterému po odchodu Velké Británie chybí protiváha. Němci jsou si toho velmi dobře vědomi.

Politika je sice umění kompromisu a kompromisy budou nutné i do budoucna. Ale přesto české odpovědi na semafor budou muset být zřetelné, srozumitelné a jednoznačné.

Je asi symbolické, že se v příštím roce budeme s Německem střídat v předsednictví Rady EU. Bude to napínavý a v mnohém stigmatizační rok.