Na Ukrajině vypukla jaderná válka

Ruští vojáci podminovali elektrické bloky Záporožské jaderné elektrárny. Sdělil to velitel ruské posádky Valerij Vasiljev, jehož citovala ukrajinská jaderná společnost Enerhoatom. U nás zprávu přinesl server iDnes.cz.

Ilustrační obrázek: Vendelin Jacober, Pixabay

Valerij Vasiljev se tak stává mezinárodním zločincem první kategorie. Přestoupil mezinárodní právo, konkrétně Ženevskou dohodu, podle níž je zakázáno vojensky útočit na mírová jaderná zařízení. Spolu s ním jsou podle této konvence vinni z válečného zločinu i ti, kdo zaminování provedli, ti, kdo je nařídili, ti, kdo o tom nevěděli a měli vědět a také ti, kdo o tom věděli a nezabránili.

Vasiljev hrozí odpálením náloží. iDnes cituje přiznání velitelovo: „Buď tu bude ruská země, nebo spálená poušť. Zaminovali jsme všechna důležitá zařízení Záporožské jaderné elektrárny. A neskrýváme to před nepřítelem. Varovali jsme je. Nepřítel ví, že zařízení bude buď ruské, nebo žádné,“ řekl Vasiljev svým vojákům. „Musíte být připraveni pro následky tohoto kroku. A vy, válečníci, osvoboditelé, musíte chápat, že nemáme žádnou jinou možnost. A když přijde i na ten nejtěžší příkaz, musíme jej splnit se ctí.“

Západní země, které podporují obranu Ukrajiny proti ruskému vpádu, se bojí do Ruska příliš šťouchat, protože má jaderný arzenál a bláznivý Putin by se prý asi nerozpakoval ho vybalit. Jak se ukázalo, ani umírněnost vztahů Západu k Rusku tomu nezabránila. Jaderná pojistka je uvolněna, Vasiljev drží prst na spoušti.

Co na to Evropa, ale hlavně Spojené státy americké, kde se s rostoucí intenzitou prosazují názory na rychlé ukončení války metodou přistoupení na ruský – zaminovaný – mír? Co na to politici, kteří už téměř obviňují Ukrajinu z toho, že se brání? Jakou písničku by nám teď zazpíval Roger Waters, zakladatel rockové skupiny Pink Floyd a pacifista, jenž teprve před několika dny prohlásil, že Joe Biden je válečný zločinec, protože pomáhá Ukrajině proti chudáčkovi Rusku, pro které má on, Waters, hluboké pochopení?

Vážně, je nejvyšší čas začít jednat s Ruskem. V čele s USA jako světovou mocností a Evropskou unií jako světovou nemocností. S rozumem v hrsti a s náručí empatií, pochopení a hlubokého respektu vůči ruským požadavkům a bolístkám sednout si s Putinem k jednacímu stolu a s použitím vrcholné diplomatické decentosti mu říct: Voloďo, jdi doprdele.