Letošní Velikonoce jsou jako dva v jednom
Na Hod Boží dovolte úvodem jeden biblický výjev. Zeptali se Ježíše, které z desatera přikázání je nedůležitější. Odpověděl: „Miluj Hospodina, svého Boha, celým svým srdcem, celou svou duší a celou svou myslí. To je první a největší přikázání. Druhé je mu podobné: Miluj svého bližního jako sám sebe.“
Zbývajících osm paragrafů jen rozmatlává a komplikuje první dva. Aby si zákoníci, vykladači a advokáti přišli na svá palmáre. Sám sebe přece člověk ani nepomluví, ani neokrade. To už neříká Ježíš, to je komentář SH.
Navzdory nejvíce popularizované tragické předehře, kterou obstarává Ježíšovo umučení, jsou Velikonoce svátkem naděje a radosti. Tkví v pointě, tedy vzkříšení a spasení, jež kynou každému, kdo se vynasnaží. Nebo přinejmenším nepropadne ďáblu. Veselejší stránku svátků nám letos připomene souhra rozverného velikonočního pondělí s Aprílem. Takový akord se zdaří sotva jednou za život.
Na Apríla si ze sebe lidé navzájem dělají legraci. Také se říkává, že si z druhých dělají blázny. V Anglii se ten den tak i jmenuje: Den bláznů. Tento zvyk ale začíná postrádat humor. Blázny si z lidí dělá kdekdo už celoročně. Blázny z nás dělá umělá inteligence. Blázny z nás dělají internetové obchody, když vyhlašují slevy, pokud vás, vy blázne, rovnou nevykradou. Blázny si z nás dělá ministerstvo dopravy. Dokud byly dálniční známky nasklolepicí, byly k mání u každé pumpy a všude za stejnou cenu. Teď jsou digitální, prodávají je spousty různých webů s nejrůznějšími příplatky a příspěvky. Jen jedny stránky, ty pravé, je mají za původní ceny, jenže od stránek falešných jsou k nerozeznání. „To jsme tou digitalizací zase národu pomohli, taťuldo. Cháá cháá,“ radují se teď možná ministr dopravy s ředitelem dálničních poplatků. A nebude následovat obvyklý výkřik Apríííl!
Blázny z nás dělají spisovatelé komerčních sdělení. Ušetřete s naší půjčkou. Vyhrajte milion korun denně. Jak, když se to losuje? Objevte máslo. Zažijte šampon. S těmito čtyřmi imperativy, ušetřete, vyhrajte, objevte a zažijte, si vystačíte pro celý šťastný život. Tento pořad vám přináší Prďolex Forte, kapky proti zácpě. Kdo přináší co? Před hlavními televizními zprávami, obvykle dosti depresivními, nám jiný sponzor popřeje dobrou zábavu. Blázny si z nás dělají mlíkaři, když do „smetanového opojení“ obětují 2,6 % smetany. Blázny si ze mě dělá elektrofonická pokladnice v naší samoobsluze. Po ukončení všech procedur praví: Děkujeme za váš nákup. Neděkuj, děvče, já si ho odnesu.
Blázny si z nás dělá Evropská unie. Už pět let mudruje o ukončení střídání letního a astronomického času. Mudrování o jediném rozhodnutí, které vrátí život do přirozeného stavu věcí, údajně teď přerušila ruská válka proti Ukrajině. Nejdříve prý v roce 2026… se začne znovu jednat.
Ale nechme satiry, vraťme se k humoru. Na Apríla má svátek, jak již naznačeno, ta jeho zvláštní odnož, při které si děláme legraci jeden z druhého a všichni ze všech navzájem. Někdy legraci hodně drsnou. Často ji provozují lidé, kteří zároveň sami sebe berou velice, až nedůtklivě vážně. Neumějí si udělat dobrý den ani sami ze sebe, natož aby si to nechali líbit od jiného. Jeden známý komik, na jehož jméno si už vzpomínám jen stěží, zanechal tento trefný citát: „Já tady tvořím jemný, inteligentní humor, a vy si ze mě děláte srandu!“ (Jaroslav Štercl?)
Dělejme si legraci i srandu, obojí je koření života. Ale z druhých jen takovou, jakou bychom si dokázali udělat sami ze sebe, nebo snést s úsměvem od bližního svého.
No, to je zase komentář… Dva v jednom!