Kolik máme vlád?

Normální vláda by se normálně sešla a normálně by prodiskutovala návrh zákona, který by pak jako jedna vláda zformulovala, zdůvodnila a normálně by s ním předstoupila před parlament, aby návrh obhájila a parlament jej odsouhlasil. Ne tak u nás.

Ilustrační foto: Bruno/Německo, Pixabay

Vláda včera předložila dolní komoře parlamentu návrh zákona o zdanění neočekávaných zisků. Od roku 2023 do roku 2025 včetně, v sazbě 60 % pro energetické firmy, 40 % pro banky. V první chvíli se zdálo, že je to návrh české vlády. Načež vystoupila druhá česká vláda a navrhla pozměňovací návrh, tedy fakticky návrh vlastní, že daň bude 40 % pro všechny, žádné výjimky pro banky a už od letoška. Pročež vystoupila třetí česká vláda s dalším návrhem, že 60 % jen v prvním roce, v dalších letech 40 procent.

Hlavní rozpravy a disputace tak vedly české vlády mezi sebou a proti sobě. Jestli prý se to může, zdaňovat už letošní rok, vždyť je to retroaktivita a ta se nesmí. Jiní říkají, že smí. V důvodové zprávě by to mělo být vysvětleno, ale asi nebylo dostatečně.

Kde se vzala ta procenta? Jak k nim jednotlivé vlády došly? Proč mají banky jiné sazby a proč budou neočekávaně daněny jen ty největší, proč ne také ty střední a malé? Ani jedna důvodová zpráva ani jedné z vlád to nezdůvodňuje. To se tak prostě politicky vypálí a bude se za to bojovat! I proti vlastním vládám.

Co navrhovala opozice je nezajímavé. Ostatně, moc toho navrhovat nemohla. Zákon byl  předložen jako přílepek k jinému zákonu. Údajně právě proto.

Třetí vláda později svůj návrh stáhla. Polozákon tak prošel do třetího čtení.