Když chcete někoho zničit, povolejte vědce

Když probuzená část USA už neví, jak někoho zastavit či zničit, obrátí se na vědce. Ti fungují stále celkem spolehlivě. Podle amerických výzkumníků se od nástupu Muska do vedení společnosti Twitter prudce zvýšil rozsah problematického obsahu a dříve zakázaných účtů. Tak popisuje události probuzený americký deník The New York Times (NYT), jak jej cituje česká agentura ČTK.

Kdo si z nás dělá pokusné myši? Vědci, novináři nebo sociální sítě? Ilustrativní fotka je od Tibora Janoszi Mozese z Pixabay.

Vědci dokazují, že urážky proti komunitě LGBT+ se před Muskovou koupí na twitteru objevily v průměru 2500krát denně, nyní je to téměř 4000krát. Počet antisemitských příspěvků vzrostl o více než 61 procento. „Tato zjištění poskytují dosud nejkomplexnější obrázek o tom, jak se konverzace na twitteru změnila od doby, kdy Musk koncem října dokončil transakci za 44 miliard dolarů (přes bilion Kč),“ píše ČTK. „Tyto změny jsou podle výzkumníků alarmující. Uvedli, že nikdy předtím nezaznamenali tak prudký nárůst nenávistných projevů, problematického obsahu a dříve zakázaných účtů v tak krátkém období na jedné z nejvíce používaných sociálních sítí.“

Ani ČTK, ani The New York Times nespecifikují, jakou metodou ke svým zjištěním vědci dospěli. Ani jak dlouho nenávistné projevy sledují. Prohlásili jen, že „nikdy předtím….“

Rovněž co jsou to „nenávistné projevy“, ani „problematický obsah“ zprávy nespecifikují. Bylo by lze přitom zcela prostě použít právní definici, kterou známe i z naší legislativy. Například podpora a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod občanů, perzekuce obyvatelstva, atd… viz § 263 Listiny základních práv a svobod. Případně ochranu osobnosti, Občanský zákoník, § 81a další… však víte, co mám na mysli. Zcela jistě by bylo možné podobně vymezit „závadný obsah“ i podle platných zákonů v USA. Samozřejmě jej také podle těchto zákonů stíhat.

Urážky na Twitteru nelze obhajovat, ale fakticky a bohužel jsou jevem zcela běžným v komunikaci mezi jeho uživateli. To může zjistit a na vlastní kůži zažít každý jeho návštěvník. Je jen na rozhodování twitterových cenzorů a amerických vědců, která z urážek je „problematická“. Zda je to urážka „Je to vůl“ či urážka „Je to teplouš“. A která je za hranicí zákona?

Jak vědci dospěli k tisícinásobnému množení urážlivého obsahu se nedoklikáte. Žádná metodika, žádné definice. Můžeme snad předložit pár zcela nevědeckých domněnek. 1. Je jich stále stejně, ale tím, že Musk propustil polovinu zaměstnanců, je polovina „urážek“ neohlášena a nesmazána. 2. Někteří z propuštěných zaměstnanců Twitteru se mstí a nenadále získaný volný čas věnují zveřejňováním provokativních tweetů na webu svého bývalého zaměstnavatele, aby mu uškodili, nebo aby mu ukázali svou nenahraditelnost. 3. Uživatelé Twitteru testují, jak se síť pod novým šéfem zachová. 4. Je to celé nesmysl. Elon Musk zveřejnil tweet s grafem, který zobrazuje, že počet hejtů naopak klesl. „Existuje asi 500 milionů tweetů denně a miliardy zobrazení, takže dojmy z nenávistných projevů jsou <0,1 % toho, co je vidět na Twitteru!“ napsal k tomu Musk. Ani on, pravda, nepopisuje svou metodiku. Ale v tom si je s vědeckou komunitou kvit, a tak není důvod brát ho méně vážně.

v běžné populaci těch, kdo opravdu propagují fašismus nebo rasismus, je hrstka. Teprve algoritmy sociálních sítí z nich vytvářejí dav

Pravdou je, že v běžné populaci těch, kdo opravdu propagují fašismus nebo rasismus, žen dotčených chováním mužů, uražených tlouštíků či těžce diskriminovaných nebinárních osob je v populaci hrstka. Teprve sociální síť s jejími algoritmy, výběrem zobrazovaných příspěvků tomu kterému uživateli, podsouváním témat a reklam, z nich vytvoří dav, jenž určí, kdo je ten správný a kdo se mýlí, koho je nutné umlčet. Vytvoří iluzi davu, které se pak zaleknou politici i mocné korporace a v hrůze před veřejným lynčem jí podřídí vlastní či oficiální vládní politiku.

Jestli se Muskovi podaří prosadit vlastní předsevzetí, že nastolí svobodu slova, ukáže se, že má pravdu on, že urážek je méně než jedno promile a uražených podobně. Ovšem – svobodu slova nejen bez cenzury, ale i bez těch manipulativních algoritmů.