Izrael a Hamás uzavřely dohodu o příměří

Propalesitnská demonstrace letos v říjnu v Řecku. Foto: Iason Raissis na Unsplash

Izrael a teroristické hnutí Hamás se po 5 měsících války dohodly na příměří. Blízkost dohody oznámili vyjednavači již včera, ale s tím, že bude nutné dojednat ještě některé sporné otázky. V noci na dnešek se to zřejmě podařilo.

Dohoda má vstoupit v platnost v neděli, oznámil předseda katarské vlády Muhammad bin Abdar Rahmán Sání, který v dohodách vystupoval jako hlavní mediátor.

„Dohoda nabízí naději na zastavení – a potenciálně i na konec – brutální války, která se stala nejsmrtelnější kapitolou v desetiletí trvající historii izraelsko-palestinského konfliktu, zanechala Gazu v troskách, ovládla izraelskou společnost a přijela Blízký východ na pokraj války,“ komentoval zprávu web britského listu Financial Times.

Konflikt mezi Izraelem a Palestinci vyvrcholil loni 7. října, kdy palestinští teroristé vpadli na území Izraele, povraždili 1200 civilních obyvatel a 250 jich odvlekli do pásma Gazy jako rukojmí. Izrael na to reagoval vojenskou intervencí do pásma Gazy. Podle neověřených zpráv Hamásu tím přivodili smrt 46 tisícům Palestinců a způsobili humanitární katastrofu.

Budoucí prezident USA Donald Trump, jenž nastoupí do úřadu den po vstupu příměří v platnost, na svém účtu na platformě Truth Social včera napsal: „Máme dohodu o rukojmích na Blízkém východě. Budou brzy propuštěni. /…/ Pokračujeme v úzké spolupráci s Izraelem a našimi spojenci, abychom zajistili, že se Gaza už nikdy nestane bezpečným útočištěm teroristů.“

Izraelský premiér Benjamin Netanyahu poděkoval Trumpovi i současnému prezidentovi Joe Bidenovi. Ten již dříve označil jednání o příměří mezi Izraelem a Hamásem za nejtěžší, jaká kdy vedl.

V první fázi příměří, které potrvá 42 dny, Hamás osvobodí 33 unesených rukojmí výměnou za Palestince vězněné v Izraeli, kteří tam nebyli odvlečeni. Rovněž se má výrazně navýšit humanitární pomoc do Gazy pro zmírnění hladomoru, který zde Hamás způsobil.

Během druhé šestnáctidenní fáze má být Palestinci propuštěno dalších 16 rukojmí a zajatých izraelských vojáků výměnou za další palestinské vězně v Izraeli. Ve třetí fázi příměří Palestinci odevzdají všechna další rukojmí, včetně těl nepřeživších, a začne rekonstrukce Gazy pod dozorem Egyptu, Kataru a OSN.

Neshody se do poslední chvíle týkaly propouštění palestinských vězňů v Izraeli. V časných ranních hodinách Netanyahuova kancelář sdělila, že Hamás sestaví jejich jmenný seznam a Izrael rozhodne, koho z nich propustí, napsal web ft.com.

Íránské revoluční gardy dohodu o příměří mezi Izraelem a Hamásem označily za velké vítězství palestinského odporu, uvedla agentura Reuters s odvoláním na polooficiální tiskovou agenturu Tasním. Za vítězství trpělivého palestinského lidu nad vraždící bandou označil dohodu íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí. Írán je klíčovým spojencem a podporovatelem teroristického hnutí Hamás. Na dohodu reagovaly i některé další země v regionu. „Ukončení války a zavedení příměří /…/ je jasným vítězstvím a velkým vítězstvím pro Palestinu a ještě větší porážkou pro zrůdný sionistický režim,“ citovala z prohlášení revolučních gard agentura AFP v interpretaci České tiskové kanceláře (ČTK).

O dohodě o příměří by měl dnes hlasovat izraelský parlament. Dohoda má své oponenty v izraelské politice, ale podle odborníků to nevypadá, že by kladný výsledek zvrátili.