Férová práce a neférová kampaň

Každá reklamní kampaň musí mít svůj vštěpný název a lidskou tvář. Ta předvolební, kterou zahájila ČSSD, se jmenuje Férová práce a jejími tvářemi jsou kandidát strany do parlamentu Matěj Stropnický a ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. Ta přidala také chytlavý slogan ze svého twitteru: „Zastávám se pracujících lidí!“

Kampaň začala neočekávanou kontrolou jedné společnosti na výrobu žiletek v Krupce na Teplicku, 900 zaměstnanců. Tak řečenou přepadovku uskutečnil tým úředníků ze Státního úřadu inspekce práce, policisté a celníci. Ti první mají kontrolovat pracovní podmínky a smlouvy zaměstnanců a případně agenturních pracovníků, ti ostatní např. zákonnost jejich pobytu a zaměstnávání, apod. Může to vypadat trochu drsně a nehorázně, ale na takovou kontrolu má stát své organizace a právní gebír.

Přítomnost politiků v kontrolovaném podniku už je hůře pochopitelná. Ministryně Maláčová svou zdůvodňuje tím, že její ministerstvo má řídící pozici vůči inspektorátu práce, a tak se šla s inspektory podívat, jak taková kontrola probíhá. Inu, dejme tomu. Ale bývalý předseda strany Zelených v soukromém podniku bez pozvání ředitele nebo majitele už rozhodně nemá co pohledávat, i kdyby kandidoval na prezidenta zeměkoule. Co kdyby se mu tam něco přihodilo? Třeba kdyby omylem strčil svou bystrou hlavinku do lisu? Nebo všetečný prstík do frézy? Nedivím se, že pan ředitel zvažoval zavolat policii, nicméně povolat podnikového právníka měl bez váhání.

Předmětem sporu se ovšem stal pokus Stropnického zapříst srdečný rozhovor s jednou ze zaměstnankyň. Nevole ředitele byla pochopitelná: co kdyby ji začal agitovat? Stropnický ale říká: „Copak by mi dokonale spokojený zaměstnanec mohl říci závadného?“ Záhy ale sám sebe popře, když odpovídá na kritiku způsobu kontroly, kterou zveřejnil vedoucí výroby Václav Vrabec. Stropnický na twitteru napsal: „Je logické, že vedoucí směny nebo oddělení se především bude snažit zavděčit svému zaměstnavateli a bude takovou věc kritizovat.“ Co tedy „logicky“ čekal od rozhovoru se zaměstnankyní? Že ve snaze zachovat si zaměstnání bude nadávat na ředitele a na poměry ve fabrice? A proč by si případně měla stěžovat právě jemu, který není ani inspektor, ani ministr, ani… vlastně nic? Z titulu poradce pro politickou komunikaci? To je ovšem naopak o důvod víc s ním ze soukromé továrny hezky rychle vyběhnout.

Zeptal jsem se na názor svého přítele, protivného dialektika a mého druhého Já, řidiče kamionu. Pravil: „Až mi do kabiny náklaďáku vleze policajt s ministrem dopravy a nějaký bláznivý kandidát za ANO, řeknou ‚Tak jeďte, my si zkontrolujeme, jak dodržujete předpisy, to je FÉROVÁ JÍZDA!‘ a ‚Zastáváme se cyklistů!‘, tak uvolním ruční brzdu a opustím vůz.“

Aut a přestupků je tolik, a policistů tak málo, že vize onoho řidiče téměř jistě zůstane nenaplněna. Státní úřad inspekce práce loni dostal 5800 podnětů ke kontrole (stížností), letos zatím zhruba 3 tisíce. V rámci kampaně Férová práce má naplánovaných 60 kontrol.