Dokažte to!

Loni v únoru se Rakousko ocitlo krůček od blackoutu. Z průšvihu ho vytáhly uhelné a jaderné elektrárny v Německu i u nás. Kdyby to byl dobrý skutek, řeklo by se po skautsku zapomeňte na to. Ale podobné výpomoci jsou smluvně zajištěné, jde o závaznou spolupráci v jednotné evropské elektroenergetické soustavě. Takže to sice „dobrý skutek“ nebyl, ale byla to zkušenost která by zapomenuta být určitě neměla.

Leč, neuplynul ani rok a rakouská ministryně pro ochranu klimatu Leonore Gewesslerová vystartovala proti čerstvému rozhodnutí Evropské komise, že jádro a plyn budou přechodně taxovány jako klimaticky přátelské technologie. „Evropská komise udělala včera pomocí akce ve stylu Nacht-und-Nebel krok  směrem ke greenwashingu atomové energie a fosilního plynu,“ prohlásila v sobotu Gewesslerová.

Pojem „Nacht-und-Nebel“ souvisí s akcí na fyzickou likvidaci oponentů nacismu z Německem obsazených států v roce 1941. Tedy opravdu silná káva.

Jádro a plyn, tvrdí Gewesslerová, zaštiťujíce se „celým Rakouskem“, škodí klimatu a „zničí budoucnost našich dětí“.

Zwentendorf, jediná rakouská atomová elektrárna, která ale nikdy nebyla spuštěna. Dnes tam prý trénují Greenpeace.

Neponechejme stranou absurdní praxi dnešních dnů, kdy bruselské úřednictvo rozhoduje, kdo si čím může svítit a topit a jestli mu to banky smějí financovat. A přidejme k tomu absurditu další. První jaderná elektrárna byla spuštěna v Rusku v roce 1954, někdy se za první komerční elektrárnu považuje Calder Hall ve Velké Británii, připojený do sítě v roce 1956. Jak tyto a desítky následujících jaderných elektráren zničily budoucnost nás, tehdejších dětí tehdejších rodičů?

Jestli návrh Evropské komise bude prosazen, Gewesslerová je rozhodnuta – jménem celého Rakouska – žalovat to u soudu. Dobrá, je-li jaderná energie hrozbou pro klima a pro naše děti, dokažte to.

Než se ale soudní proces proběhne, co když se Rakousko opět ocitne v nouzi s energií? Co kdyby pak výpomoc z našich zdrojů byla podmíněna tím, že žalobu stáhne?