Dokažte to!
Loni v únoru se Rakousko ocitlo krůček od blackoutu. Z průšvihu ho vytáhly uhelné a jaderné elektrárny v Německu i u nás. Kdyby to byl dobrý skutek, řeklo by se po skautsku zapomeňte na to. Ale podobné výpomoci jsou smluvně zajištěné, jde o závaznou spolupráci v jednotné evropské elektroenergetické soustavě. Takže to sice „dobrý skutek“ nebyl, ale byla to zkušenost která by zapomenuta být určitě neměla.
Leč, neuplynul ani rok a rakouská ministryně pro ochranu klimatu Leonore Gewesslerová vystartovala proti čerstvému rozhodnutí Evropské komise, že jádro a plyn budou přechodně taxovány jako klimaticky přátelské technologie. „Evropská komise udělala včera pomocí akce ve stylu Nacht-und-Nebel krok směrem ke greenwashingu atomové energie a fosilního plynu,“ prohlásila v sobotu Gewesslerová.
Pojem „Nacht-und-Nebel“ souvisí s akcí na fyzickou likvidaci oponentů nacismu z Německem obsazených států v roce 1941. Tedy opravdu silná káva.
Jádro a plyn, tvrdí Gewesslerová, zaštiťujíce se „celým Rakouskem“, škodí klimatu a „zničí budoucnost našich dětí“.

Neponechejme stranou absurdní praxi dnešních dnů, kdy bruselské úřednictvo rozhoduje, kdo si čím může svítit a topit a jestli mu to banky smějí financovat. A přidejme k tomu absurditu další. První jaderná elektrárna byla spuštěna v Rusku v roce 1954, někdy se za první komerční elektrárnu považuje Calder Hall ve Velké Británii, připojený do sítě v roce 1956. Jak tyto a desítky následujících jaderných elektráren zničily budoucnost nás, tehdejších dětí tehdejších rodičů?
Jestli návrh Evropské komise bude prosazen, Gewesslerová je rozhodnuta – jménem celého Rakouska – žalovat to u soudu. Dobrá, je-li jaderná energie hrozbou pro klima a pro naše děti, dokažte to.
Než se ale soudní proces proběhne, co když se Rakousko opět ocitne v nouzi s energií? Co kdyby pak výpomoc z našich zdrojů byla podmíněna tím, že žalobu stáhne?