Budeme se moci alespoň dívat?

Peking rozhodl, že na olympiádu nevpustí zahraniční návštěvníky. Padl tím jeden z důvodů, proč vůbec olympijské hry v Čínské lidové republice pořádat. Totiž že tam přijedou mraky turistů ze zahraničí a budou Číňanům vyprávět o tom, jak se na Západě dá krásně svobodně žít.

Místo toho budou mít přístup k olympijským kláním pouze místní, a to zcela určitě jen ti s bezvadným elektronickým kreditem. Z ciziny dorazí jen sportovci, pár bafuňářů a důkladně prověření novináři a filmaři. Ti všichni ale budou dokonale segregováni – z hygienicko-bezpečnostních důvodů. My, ostatní, budeme moci olympijské hry sledovat jen přes televizi a internet. A ještě nejásejme, ještě nevíme, kolik hodin denně nám vláda v Pekingu dovolí se na to koukat.

Důvodem omezení sledování konání olympiády ale může být i nedostatek elektřiny. Prostě se v devět večer zhasne a alou na kutě. Ovšem, na druhou stranu, nepodceňujme akčnost Komunistické strany Číny. Má ještě čtyři měsíce na to, aby v Pekingu postavila novou jaderku. A ukázala tak světu, že to jde, když se chce. A že když někdo nechce, tak se mu prostě omezí výroba a zastaví dodávky.

Sportem proti krizi!

Před mateřskou školkou, skandál!

Ad.: Vzpomínáte si ještě, že loni na jaře, když pandemie covid-19 začala, hygienici vyhlašovali, jak správně zacházet s rouškami? Že se nesmějí jen tak odkládat ani pohazovat, ani do popelnic a popelníků po ulicích zahazovat, protože je to velice nebezpečný infekční materiál?

Dnes tu máme mutaci 1260krát nakažlivější, než byla ta původní, čínská. Roušky nestačí, jsou nařízené respirátory. A lidé s nimi zacházejí krajně riskantně. Nosí si je ležérně zavěšené na lokti, na jednom uchu, mají za vnitřními zpětnými zrcátky aut, takže se po cestě blemcají řidičům i cestujícím rovnou před obličeji. Dokonce je zahazují do popelnic, jako by se nechumelilo. A kdyby jen to. Oni je z těch uší a loktů ztrácejí. Jsou poválené po chodnících, cestičkách i v lese. Spatřil jsem onehdy dokonce obecního metaře, jak jeden takový respirátor jen tak zvedl ze země a vhodil do své pojízdné popelnice. Hazardér.

K likvidaci toho nepořádku by se mělo povolat ženijní vojsko oblečené a vybavené IPCHO (individuální prostředky chemické ochrany) a sesbíraný infekční materiál za odborného dohledu a za asistence policejních složek spálit alespoň tak přísně, jako pašované falešné kecky.

 

Pamatujme na to, až se zase někde dočteme, jak je ta pandemie strašná. A ještě bude!