Biden chce v Polsku stavět sila

Američtí a evropští politici uvažují možnost vybudovat na Ukrajině a v Polsku provizorní sila,která by zvýšila skladovací kapacitu pro novou sklizeň obilí. Prezident Joe Biden v úterý oznámil, že USA vybudují u polsko-ukrajinské hranice sila, která by umožnila vývoz obilí z Ukrajiny a zabránila růstu cen potravin zapříčiněným ruskou invazí.

„Vybudujeme sila, dočasná sila, na ukrajinských hranicích, ale i v Polsku. To umožní převoz obilí do Evropy a evropských přístavů, odkud bude obilí směřovat do celého světa. Chce to ale čas,“ řekl Biden ve svém projevu ve Filadelfii, kde se diskutovalo o možném řešení stoupajících cen potravin.

Rusko ukradlo na Ukrajině několik stovek tisíc tun obilí a vyváží ho na malých lodích z ruských přístavů

Američtí a evropští politici tuto možnost zkoumají. Pomohla by totiž zvýšit dnes nedostatečné skladové kapacity obilí na Ukrajině, kde Rusové blokují námořní přístavy a zadržují ho tam více než 25 milionů tun a zabraňují mu v přístupu na světový trh. Blokáda černomořských přístavů uzavřela obchodní cesty, což Ukrajinu odřízlo od příjmů za prodej obilí a zároveň prohloubilo potravinovou krizi ve světě. Už příští měsíc zahájí ukrajinští farmáři sklizeň, ale nebudou mít kde ji uskladnit, jak varovali jejich představitelé.

Američtí politici a zákonodárci se rovněž obávají, že nedostatek obilí, spolu s rostoucími cenami pohonných hmot a potravin, by mohl v příštích měsících vyústit v hladomor, politické nepokoje a masovou migraci v Africe, na Středním východě a pravděpodobně i ve Střední Americe.

Biden v úterý oznámil, že obilí nemůže putovat na světové trhy obvyklou cestou přes Černé moře, protože by kvůli námořní blokádě „lodě mohly vylétnout do povětří.“ USA nyní odmítají do oblasti vyslat své válečné lodě, protože by riskovaly konflikt s Ruskem.

Ilustrační foto: Pixabay.

Biden poznamenal, že USA pracují na plánu vyvážet obilí přes jiné země po železnici, ale je si vědom nesmírných logistických problémů tohoto řešení. Železnice je totiž schopna přepravit jen zlomek objemu obilí ve srovnání s kapacitou námořní přepravy přes černomořské přístavy a ukrajinská železnice navíc využívá širšího rozchodu kolejnic než evropská železniční síť. Proto se Biden domnívá, že stavba sil je nyní nejlepší řešení, které by pomohlo Ukrajině získat čas.

Jednání mezi Spojenými národy a Ruskem, ale i s Tureckem, pokračují s cílem dosáhnout dohody, aby Rusko umožnilo vývoz obilí přes Černé moře. Bidenova administrativa je však v tomto ohledu skeptická, jelikož Rusko výměnou požaduje zmírnění sankcí.

„Je těžké uvěřit dobré vůli Ruska, když vidíme, jak aktivně a s mezinárodním dopadem ničí na Ukrajině potravinové suroviny, a přispívá tak ke zvyšování globální nejistoty,“ uvedl americký činitel pro bruselský list Politico.

Ruské jednotky také ničí obilná sila a zemědělskou infrastrukturu a odvážejí obilí ze země. „Domníváme se, že Rusko už ukradlo na Ukrajině několik stovek tisíc tun obilí a vyváží ho na malých lodích z ruských přístavů,“ řekl Jim O´Brien, který na americkém ministerstvu vnitra koordinuje sankce proti Rusku. „Obilí nyní končí u přátel Ruska.“