Zatímco v zemských volbách bodovala AfD, šéfka komise dál řeší gender

Odvahu podívat se pravdě do očí, hlásal nápis na automobilu AfD. Foto: PantheraLeo1359531, CC BY 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/4.0>, via Wikimedia Commons

Novináři to můžou pořád opakovat dokola. Pokud se v Evropě nic nezmění, budou dál sílit strany, slibující revanš a totální změnu. Ale je to marný, je to marný, je to marný…

Není to tak dávno, co se velká část Německa děsila nástupu AfD a Francie zase Národního sdružení do čela státu. Ve Francii nakonec zvítězila levice, ovšem extrémní. Navíc se nerýsuje žádná koalice a prezident Macron hodlá jmenovat premiéra, kterého fakticky skoro nikdo nechce.

V Německu se proti sílící AfD dokonce protestovalo v ulicích. Zvlášť poté, co se objevila velmi vážná podezření, že je napojená na mocenské struktury Ruska. Poté sice její obliba klesla, jenže zemské volby v Durinsku a Sasku na hranicích s Českem daly všem najevo, že tahle partaj tu pořád je. V první z nich vyhrála, ve druhé skončila druhá. Jde sice o relativně malé země, Durinsko má jen kolem dvou milionů obyvatel, co když to ale přijde i jinde?

Z některých plánů AfD opravdu mrazí. Například se hovořilo o zestátnění médií, referendu o vystoupení Německa z Evropské komise. Plány na vystěhovávání nejen čerstvých imigrantů, ale dokonce i lidí s imigrantskými kořeny dokonce i Marine Le Pen přiměly k tomu, aby se k AfD vymezila. Dokonce ji spolu s dalšími členy vykázala z evropské frakce Identita a demokracie. I kvůli skandálům členů strany.

Jak vidno, je hodně těch, kterým to nevadí. AfD je postavena hodně jako třeba francouzské Národní sdružení na projektech proti imigraci. A to je přesně to, co Evropu teď pálí. Německá vláda to poměrně jasně pochopila, stejně tak třeba ta minulá britská. Právě teď jednají šéfové evropských vlád o omezení nelegální imigrace a podle Die Welt přichází tlak i ze samotné EU.

Jako z jiné planety tak vypadá zpráva serveru Politico, že šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová vyvíjí tlak na země EU, aby nominovaly ženy do příští Evropské komise. Jako by neměla nic vážnějšího na starosti. Ve chvíli, kdy se ke slovu derou strany jako AfD, Nepoddajná Francie a Marine Le Pen je pořád favoritkou příštích prezidentských voleb. V okamžiku, kdy další a další německé firmy ohlašují uzavírání závodů a odchod ze země, která byla doposud motorem evropské ekonomiky.

Podle Politico se hovoří v souvislosti s tím, jak členské země poslali Ursulu do háje, o ostudě. Zcela na místě, protože její požadavek na to, aby každý poslal vyvážený páreček, neměl žádnou legislativní oporu. „Tři diplomaté, kteří hovořili s Politici, uvedli, že von der Leyenová vyvíjela nátlak na nejméně pět menších zemí EU, včetně Slovinska a Malty, aby zvážily nahrazení mužských kandidátů, které navrhla, ženskými náhradami,“ napsal server. Zatím se zdá, že mohla uspět u Belgie a Rumunska.

Zatímco na jedné straně se řeší vážné problémy, na druhé jde o image a moc. Tak to ale v politice a třeba i mnohých korporacích či rodinách prostě bývá. Jeden by chtěl zařvat: „S… na to, nebo si tam zítra místo vás sedne Bystroň!“ Ale bylo by to marný, marný, marný…