Dominik Rusinko
Autor je analytik banky ČSOB.
Německo schválilo historicky nejvyšší dluhový balíček. Pro českou ekonomiku je to dobrou zprávou. O vzpruhu půjde především pro exportně orientovanou část průmyslu, která již více než dva roky čelí zabrzděné zahraniční poptávce.
Posílení koruny, levnější energie a možnosti podnikatelů na obnově Ukrajiny. To jsou hlavní ekonomické přínosy pro ČR po ukončení ruské agrese proti tomuto státu.
Míra zadlužení v eurozóně se stabilizuje. Premiantem v oddlužování je Řecko. Naopak v EU Francie ani ČR nedokáží stabilizovat své státní rozpočty.
Na začátku roku 2000 neexistoval iPhone, Facebook, WhatsApp, Uber ani Bitcoin. Pouze 5 % globální populace mělo přístup k internetu, v roce 2023 to už je 67 %, ve vyspělých zemích 93 procenta. Extrémní chudoba poklesla z 30 % na 9 procent.
Přeplněná parkoviště, napráskané nákupní košíky a v předvánočním období leckde i dlouhé fronty. Na sociálních sítích reakce s logickým závěrem – náš blahobyt roste a neustálé stesky lidí proto nedávají žádný smysl. Je to ale jen princip klamu přeživších.
Cena evropského plynového benchmarku TTF se posunula nad 45 EUR/MWh, nejvyšší úroveň za poslední rok. Stoupla nejen spotová cena, ale i forwardové kontrakty. Důvodem jsou obavy o snížení dodávek ruského plynu do Evropy.
Veřejné zadlužení v celé globální ekonomice znovu narůstá, varuje ve své nejnovější zprávě Mezinárodní měnový fond. Instituce varuje před další vstřícností politiků vůči zadlužování.
Evropská centrální banka dnes podle očekávání ponechala svou hlavní sazbu na 3,75 procenta. Celkově jsou domácí cenové tlaky stále významné, kvůli čemuž zůstane inflace nad 2% cílem po velkou část příštího roku.
Ve druhé polovině roku 2023 se zastavil zhruba roční pokles cen nemovitostí. Šlo o relativně mělkou korekci o necelá 4 procenta. Letos růst cen zrychlí na 5 procent.
Na trase Šanghaj-Rotterdam došlo za poslední měsíc ke zdražení o 50 procent. V meziročním srovnání je růst cen více než trojnásobný. Je to inflační riziko i pro Českou národní banku.
Setrvačný vývoj mezd nicméně může být silný argumentem, proč ECB nebude snižovat sazby na každém měnově-politickém zasedání a již v červenci si vybere pauzu. Dražší energie také zastaví desinflační trend.
Přibližně rok trvající trend slábnoucí koruny je u konce. Za poslední měsíc posílila česká měna vůči euru přibližně o 3 % a má to nejhorší za sebou.