Zemřel Jimmy Carter. Prezident, který se trochu lišil
Ve věku 100 let zemřel 39. prezident Spojených států amerických Jimmy Carter. Zemi vedl v letech 1977 až 1981, v době studené války.
Ačkoliv období jeho prezidentství se dlouho vyhýbaly horké momenty, jako byla třeba karibská krize či blokáda Berlína, nakonec vyvolal vrcholné napětí vpád Ruska do Afganistánu. Ten mimo jiné zmařil již podepsanou dohodu o omezení strategických zbraní SALT 2, na níž byly podpisy právě Jimmyho Cartera a Leonida Brežněva.
Carter se spíše snažil o uvolňování napětí. Navázal diplomatické styky s Čínou, přispěl k mírové dohodě mezi Izraelem a Egyptem. V tom se lišil od svého nástupce Ronalda Reagana, který se rozhodl Sovětský svaz dostat na kolena.
Jimmy Carter byl v mnohém zvláštní. Pamětníci si možná vzpomenou, že i tady, ve východním bloku, se na drtivé většině snímků vždy usmíval. Snad ve snaze najít nesympatický obrázek tehdy Dikobraz zveřejnil fotografii jeho poradce, legendárního Zbigniewa Brzezinskeho, přičemž se zaměřil na jeho košili. Ornament připomínající náboženský symbol ryby označil za znázornění jaderné bomby.
Carter strávil celý život s jedinou manželkou Rosallyn (CNN připomněla, že šlo o nejdelší manželství v historii prezidentství – trvalo 77 let), která zemřela v loňském roce. Ačkoliv byl v Československu spojován s vývojem neutronové bomby, podle dostupných materiálů se spíše zasadil o přerušení jejího vývoje. Sám totiž ještě jako člen armády asistoval při likvidaci havárie na experimentálním jaderném reaktoru. Při zásahu k odstranění radioaktivní vody byl jedním z mužů, kteří se každý na 90 sekund spustili přímo do této tekutiny, aby provedli různě složité operace. Sám Carter později říkal, že tato zkušenost ovlivnila jeho postoj k atomové energii a nukleárním zbraním.
Po odchodu z prezidentského úřadu se věnoval charitě a vyjednávání, například s Kim Ir-Senem o kontrole severokorejských jaderných elektráren. Zatímco mnozí jeho prezidentskou éru považují za neúspěšnou, protože SSSR vpadl do Afganistánu a USA utrpěly i velký šrám na svém kreditu po neúspěšném pokusu o osvobození rukojmích v Teheránu, mezi pacifisty a lidmi věnujícími se charitě a sociálně slabým osobám je považován za skutečnou osobnost.
„Zachránil, zvedl a změnil životy lidí na celém světě,“ napsal o něm dosluhující prezident Joe Biden. Podle něj Jimmy Carter se soucitem a morální jasností pracoval na „vymýcení nemocí, nastolení míru, prosazování občanských práv a lidských práv, prosazování svobodných a spravedlivých voleb, ubytování bezdomovců a vždy se zasazoval o ty nejmenší z nás. “