Zásobníky plynu jsou plné z 93 procent

Foto: Steven z Pixabay

Tuzemské zásobníky plynu jsou k začátku listopadu naplněny z 93 procent. Oznámilo to ministertsvo průmyslu a obchodu.

K pátku 1. listopadu v nich bylo 3240 milionů metrů krychlových zemního plynu. Celková spotřeba je letos stále nižší než loni, a to o 200 milionů kubíků. Česko tak splnilo povinnost vyplývající z nařízení Evropského parlamentu a Rady Evropské unie (EU) naplnit zásobníky minimálně na 90 % jejich kapacity.

Letošní září bylo výrazně chladnější než to loňské. To vedlo k vyšší spotřebě plynu. Ve srovnání s rokem 2021 přitom loňská spotřeba klesla o 28 %, tedy o 2,7 miliardy kubíků. Současné zásoby plynu jsou přesto přibližně o 2 procentní body vyšší než jejich průměrná úroveň v letech 2019 až 2023.

Zatímco do roku 2022 téměř veškerou spotřebu plynu v České republice pokrývaly dodávky plynu z Ruska, od října 2022 do září 2023 do Česka žádný plyn z Ruska neproudil. V říjnu 2023 však začal plyn opět proudit přes Slovensko, což je jediná cesta, kterou může do Česka ruský plyn téci. „Už jsme dokázali, že se bez ruského plynu obejdeme, a musíme teď udělat vše pro to, aby tomu tak bylo i do budoucna. Nejen u plynu, ale i dalších surovin,“ dodává ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček.

Plyn do Česka dovážejí soukromníci, jejichž obchodní rozhodnutí se řídí především cenou. Na snížení dodávek z Ruska mají značný vliv opatření vlády, která pomáhají zajistit alternativy. Podíl v LNG terminálu v Holandsku pronajala česká vláda ve spolupráci se skupinou ČEZ. Ten zajistí přibližně 40 % roční spotřeby, přičemž do terminálu se nesmí dovážet ruský plyn. Zároveň vláda společně s ČEZ zajistily podíl v budoucím LNG terminálu v německém Stade. Kromě toho ministerstvo zprostředkovává českým obchodníkům kontakty s alternativními dodavateli plynu, jako jsou Alžírsko, Omán, Norsko či Spojené státy americké.