Výnosy z realit se zlepšily, ale stále jsou záporné
Investice do rezidenčních nemovitostí byly v červnu méně nevýhodné než v květnu. Vyplývá to z dat, které ČTK poskytla UniCredit Bank. Její ukazatel, jenž představuje čistou roční výnosnost nájemného při odečtení průměru úrokových sazeb hypoték a vládních dluhopisů, stoupl na minus 3,28 procenta. Investování do rezidenčních nemovitostí se podle něj nadále nevyplácí.
Důvodem zlepšení indikátoru byl podle UniCredit Bank výhradně meziměsíční pokles průměrného výnosu desetiletých vládních dluhopisů o 14 bodů na 4,40 procenta. V očích střadatelů to podle ní z nemovitostí učinilo méně nevýhodnou investiční příležitost.
U lidí s hypotékou se situace nezměnila, protože průměrná sazba hypoték klesla o zanedbatelné dva body, uvedla banka. Hrubá roční výnosnost nájemného v krajských městech se v průměru snížila o dva body z důvodu meziměsíčního zdražení bytů o 0,6 procenta, což převážilo nad mírným zdražením nájmů o 0,1 procenta.
Nejméně nevýhodné nemovitosti podle UniCredit byly nadále v Ústí nad Labem a Ostravě. Na opačném konci žebříčku je Brno následované Olomoucí. Meziměsíčně indikátor vzrostl v devíti krajských městech, nejvíce v Ústí nad Labem, a to o 39 bodů, v Plzni o 29 bodů a v Jihlavě o 26 bodů. Ve všech případech byl důvodem meziměsíční pokles cen bytů a nadprůměrný růst nájmů. Naopak meziměsíční pokles indikátoru nastal především v části Moravy, v Olomouci, Ostravě a ve Zlíně, a to o 12 až 20 bodů z důvodu nadprůměrného růstu cen bytů a poklesu nájmů, vysvětlila banka.
Ceny bytů už od dubna v zásadě stagnují a podobný vývoj očekává analytik UniCredit Bank Jiří Pour i ve zbytku letošního roku. Řekl, že by se tím naplnil jeho dřívější odhad pětiprocentního poklesu cen nemovitostí v letošním roce. „I v dalších letech by ceny nemovitostí mohly stagnovat či pomalu růst, ale pomaleji než inflace, čímž by docházelo k postupnému vyfukování cenové bubliny,“ odhadl.