Výnosy amerických dluhopisů stouply nejvíce od roku 2001, dolar klesá

Nevyzpytatelná politika prezidenta Donalda Trumpa kolem dovozních cel do USA otřásla důvěrou investorů a vyvolala exodus amerických aktiv. Desetiletý výnos státních dluhopisů tento týden vzrostl téměř o 0,5 procentního bodu, což je podle údajů Bloombergu největší nárůst od roku 2001.
Při pátečním obchodování výnos desetiletých dluhopisů dosáhla 4,58 procenta. Později se výnos některých státních cenných papírů obrátil, výnosy klesly na 4,48 procenta poté, co prezidentka bostonského Fedu Susan Collinsová pro Financial Times řekla, že americká centrální banka „by byla absolutně připravena“ nasadit svou palebnou sílu ke stabilizaci finančních trhů, pokud by se podmínky staly mimořádnými.
Prezident Donald Trump počátkem tohoto týdne ustoupil od svých takzvaných recipročních cel na dovozy z většiny zemí, a souhlasil s jejich 90denním odložením pro většinu hlavních amerických obchodních partnerů. Uvalil však vyšší poplatky na čínský dovoz.
Zároveň dolar ostře oslabil vůči tzv. bezpečným přístavům: japonskému jenu, švýcarskému franku a zlatu. „Pokud se napětí dále vyostří, trhy čeká další odklon k bezpečnějším aktivům a citlivost na jakékoli nové zprávy z obou stran bude vysoká,“ říká Tomáš Babušík, analytik brokerské společnosti F.X.C.G.
Trhy aktuálně na květnovém zasedání Fedu očekávají pauzu. Může za to i poslední projev prezidenta Jerome Powella, který zmínil, že cla pravděpodobně zvýší inflaci a zpomalí růst. Proto zatím FED nebude plánovat změnu politiky.
„V tomto týdnu vyšla americká inflace, která ukázala známky oslabování, což trochu zvýšilo pravděpodobnost na snížení sazeb, ale nemyslím si, že k tomu v květnu dojde,“ doplňuje Babušík.