Vyděračský software loni z bank v USA vytáhl 1,2 miliardy dolarů

Americké finanční instituce v loňském roce vynaložily téměř 1,2 mld. USD (29,7 mld. Kč) na platby, které pravděpodobně souvisely s takzvaným vyděračským softwarem (ransomware). Uvedená suma se oproti roku 2020 více než zdvojnásobila, informovalo americké ministerstvo financí. Pětasedmdesát procent útoků ve druhé polovině roku měly podle něj na svědomí ruské kriminální skupiny.

Analýza „naznačuje, že ransomware nadále představuje významnou hrozbu pro odvětví kritické infrastruktury USA, pro podniky a pro veřejnost“, napsal úřad FinCEN, který spadá pod ministerstvo financí USA a potírá finanční kriminalitu.

Vyděrače je nutno nahlásit. Ilustrační foto: Gopas

Podle údajů shromážděných v rámci zákona o bankovním tajemství americké finanční instituce v roce 2021 ohlásily 1489 incidentů souvisejících s vyděračským softwarem, což je o 487 více než v předchozím roce. FinCEN uvedl, že pět nejvýnosnějších variant ransomwaru z druhé poloviny roku 2021 je spojeno s ruskými kyberzločinci. Škody způsobené ransomwarem spojeným s Ruskem v tomto období podle údajů činily více než 219 milionů dolarů.

Zpráva amerického ministerstva financí přichází v době, kdy se ve Washingtonu koná summit o ransomwaru pořádaný Spojenými státy, na němž se sešli zástupci téměř tři desítek zemí. Tempo a sofistikovanost těchto útoků se zvyšuje rychleji než schopnost USA je narušit, prohlásil v neděli vysoký představitel administrativy prezidenta Joea Bidena.

FinCEN dále informoval, že jeho analýza reagovala na nárůst počtu i závažnosti nedávných útoků ransomwaru na americkou kritickou infrastrukturu. Podle úředníků by tento nárůst mohl také odrážet skutečnost, že se instituce zlepšují v identifikaci a hlášení incidentů.

V březnu podepsal prezident Biden rozsáhlý zákon o kybernetické bezpečnosti, který některým odvětvím nařizuje hlásit taková narušení bezpečnosti americkému ministerstvu vnitřní bezpečnosti do 72 hodin od zjištění incidentu a do 24 hodin, pokud zaplatí výkupné.