Ve službách loni stouply tržby o 7,3 %, úrovně roku 2019 ale nedosáhly
Poskytovatelům služeb loni stouply tržby meziročně o 7,3 procenta, informoval dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Polepšila si všechna sledovaná odvětví služeb, vysoký růst u některých z nich byl ale důsledkem nízké srovnávací základny z roku 2020, upozorňují statistici. Ve srovnání s rokem 2019 byly loňské tržby ve službách o 5,2 procenta nižší.
Loňské meziroční navýšení tržeb o více než sedm procent bylo nejvýraznější od roku 2007. „Růst vykázaly všechny sekce ekonomických činností služeb, přičemž nejvyšší byl zaznamenán v objemově nejvýznamnější dopravě a skladování, a to o 13 procent,“ uvedl Tomáš Harák, vedoucí oddělení datové podpory statistiky obchodu, služeb a životního prostředí ČSÚ.
Druhá nejvýznamnější sekce služeb, informační a komunikační činnosti, loni meziročně vzrostla o 5,5 procenta. Z dílčích odvětví této sekce se nejvíce dařilo filmovému a hudebnímu průmyslu, který vykázal navýšení tržeb o více než 40 procent.
„Za zmínku stojí i vývoj v odvětví cestovních agentur, kanceláří a rezervačních činností, které v roce 2021 dosáhly meziročního růstu tržeb o téměř 58 procent. Úrovně z roku 2019 však zdaleka nedosáhly,“ podotkl Harák.
Tržby u leteckých dopravců loni meziročně vzrostly o téměř 44 procent. O více než 21 procent si polepšili poskytovatelé služeb skladování a vedlejších činností v dopravě. Třetím rokem v řadě se zvýšily tržby poštovním a kurýrním firmám, loni o 11,5 procenta.
V ubytování, stravování a pohostinství loni tržby vzrostly meziročně o 4,6 procenta. Růst téměř o desetinu zaznamenaly realitní kanceláře a správa nemovitostí. Naopak tržby za pronájem nemovitostí klesly o 1,2 procenta.
Návrat k předcovidovým číslům bude nejdéle trvat u turismu
Ekonom ČSOB Petr Dufek uvedl, že navzdory koronavirové variantě delta se poměrně dařilo podnikatelům v cestovním ruchu, když rostoucí výnosy v posledním čtvrtletí loňského roku vykázaly cestovní kanceláře, restaurace nebo letecké společnosti. Návrat k předcovidovým číslům bude ale právě u turismu trvat nejdéle ze všech služeb. „Na začátku letošního roku jej navíc komplikuje omikron, který oživení této oblasti dál zbrzdí,“ řekl.
Osmým rokem v řadě vzrostly tržby poskytovatelům služeb v informatice. Loni stouply v meziročním srovnání o 7,8 procenta. Zlepšení zaznamenali také vydavatelé či telekomunikační společnosti.
Profesní, vědecké a technické činnosti vykázaly v roce 2021 růst tržeb o pět procent. V administrativních a podpůrných činnostech tržby meziročně vzrostly o 7,7 procenta.
Vysoký růst tržeb v některých odvětvích byl dán nízkou srovnávací základnou z předchozího období. V koronavirovou pandemií výrazně poznamenaném roce 2020 se totiž tržby za služby propadly meziročně o 11,7 procenta, nejvýrazněji za 20 let.
V posledním čtvrtletí loňského roku tržby ve službách stouply meziročně o 13,4 procenta, po očištění o kalendářní vlivy o 12,8 procenta. I v tomto případě zaznamenala nárůst všechna odvětví služeb. V ubytování, stravování a pohostinství vzrostly tržby meziročně o 88,6 procenta, přičemž v samotném ubytování zaznamenali statistici nárůst o téměř 135 procent. Tržby leteckých dopravců se v loňském čtvrtém kvartále v meziročním srovnání téměř zdvojnásobily.
Firmy ve službách poskytovaných pro domácnosti musejí letos podle Dufka počítat s tím, že lidé budou kvůli vysoké inflaci minimálně v první polovině roku více zvažovat, za co peníze utratí. „Podobně i podniky vypořádávající se extrémními cenami vstupů a energií budou při nakupování dodatečných služeb zřejmě opatrnější,“ dodal.