V bytových družstvech bydlí třetina Čechů
Družstevní bydlení využívá zhruba třetina Čechů, znají ho tři čtvrtiny lidí. Polovina lidí v družstvech sice stále vnímá spojení tohoto způsobu bydlení s předchozím režimem, třetina ho však považuje za vhodný mezistupeň k vlastnímu bydlení. Vyplývá to z průzkumu, kterého se zúčastnilo 500 respondentů starších 18 let. Koncem února si ho nechala zpracovat investiční a developerská skupina Nido Holding.
Mezi lidmi však panuje malé povědomí o možnosti řešit prostřednictvím družstev finanční obtíže. „Průzkum nám odhalil jednu pozitivní zprávu, o družstevním bydlení má povědomí valná většina Čechů. Prostor se nám tak otevírá ve využití družstev jako cesty ven z finančních obtíží,“ řekl ČTK Jan Eisenreich, právník specializující se na družstevní a nemovitostní právo, fúze a akvizice.
Celkem 77 % Čechů má o družstevním bydlení dobré povědomí. Lidé však podle průzkumu již téměř nevědí, že díky této formě bydlení se lze úspěšně dostat z finančních potíží a vyhnout se i exekuci. Podrobně se podle průzkumu v této problematice orientují čtyři procenta dotázaných, zhruba pětina o této možnosti slyšela a zbylé tři čtvrtiny o možnosti vůbec neví. Skupina Nido Holding proto přichází s projektem „Z bryndy“, který pomáhá klientům dostat se z dluhové pasti právě tím, že svůj byt či dům vloží do družstva.
Vložit svůj byt či dům do družstva a zbavit se tak dluhů nebo hrozící exekuce, kterých je v Česku ročně na 700 000, vidí podle průzkumu jako dobré řešení 13 % lidí. Pro 22 % tato možnost představuje zajímavou alternativu, o níž by se chtěli dozvědět víc. Průzkum ukázal, že kromě pozitivního povědomí lidí o bytových družstvech je také více než 30 % Čechů, kteří v družstevních bytových jednotkách přímo bydlí. Téměř polovina dotázaných si však družstva zároveň stále spojuje s bydlením za minulého režimu, nicméně značný počet je také vnímá jako vhodný mezistupeň k vlastnímu bydlení.
Průzkum rovněž odhalil, že 36 % dotázaných má ve svém blízkém okolí někoho, kdo se v minulosti ocitl v závažných finančních obtížích. Každý pátý odpovídající – 22 procent – pak přiznal, že se ve finanční tísni také ocitl. Mezi nejčastější způsoby řešení finanční tísně lidé podle očekávání uvedli půjčení peněz od rodiny nebo přátel, vyhlášení osobního bankrotu, insolvenci a následné oddlužení a také sloučení dluhů do jednoho nového úvěru u banky. Pouhá čtvrtina dotázaných má přitom povědomí o možnosti restrukturalizovat své dluhy či vyhnout se exekuci vložením svého bytu či domu do bytového družstva.
Zájem o tento způsob řešení finančních problémů přitom podle průzkumu Češi mají, jako skvělý způsob uvádí tento nástroj 13 procent dotázaných, 27 procent přitom sice tomuto řešení příliš nevěří, ale ani ho neodmítá. Naopak 26 procent všech dotázaných oddlužení prostřednictvím družstevního bydlení vůbec nezajímá.
Nido Holding je investiční skupina, kterou v roce 2014 založili Lukáš Tvrdý a Petr Susík. Má developerské projekty v objemu přes 400 milionů korun.