Trump pohrozil akciím a zlato vyhnal na rekord

Zlato. Foto: Pixabay

Kursy akcií a výnosy dluhopisů na světových finančních trzích při pondělním obchodování prudce spadly. Zlato si naopak vypsalo nový historický rekord. Troyská unce (přibližně 31 g) se prodávala za více než 3100 dolarů. Byl do důsledek pátečního rozčilení amerického prezidenta Donalda Trumpa na ruského prezidenta Vladimíra Putina, které obsahovalo výhrůžku tvrdých sankcí na Rusko a uvalení sekundárních cel na veškerou ropu.

„Pokud Rusko a já nejsme schopni uzavřít dohodu o zastavení krveprolití na Ukrajině a pokud si myslím, že by to byla chyba Ruska, což nemusí být, ale pokud bych si to myslel, uvalím sekundární cla na veškerou ropu pocházející z Ruska,“ řekl Trump v rozhovoru pro americkou televizi NBC.

Nejen toto prohlášení, ale už déle trvající obavy obchodníků z důsledků celních válek, které by mohly rozpoutat inflaci v USA i jinde, dochází k ústupu od finančních aktiv. „Prvotní dopad Trumpových vesměs chaotických politik, zejména na poli obchodních cel, je skokový nárůst nejistoty. Ta byla v případě americké hospodářské politiky za poslední čtyři dekády vyšší jen jednou v covidovém roce 2020,“ říká Dominik Rusinko, hlavní ekonom ČSOB Private Banking. „Zvýšená nejistota je brzdou zejména pro firemní investice. Zatímco pro podniky je racionální vyčkávat, pro ekonomiku jako celek jde o negativní zásah do růstu. Vysoká nejistota se nelíbí ani domácnostem, což ilustruje březnový prudký propad spotřebitelské důvěry na nejnižší úroveň za poslední čtyři roky.“

Klesají akcie, snižují se výnosy dluhopisů. „Vysoká nejistota netrápí jen reálnou ekonomiku, ale také finanční trhy. Americké akcie zažily po zvolení Donalda Trumpa nejprve euforii, vcelku rychle však přišlo vystřízlivění. Donald Trump 2.0 bude evidentně klást podstatně menší důraz na vývoj akciového trhu a ten od jeho inaugurace ztrácí zhruba 6 % (S&P 500). Pozornost investorů (i jejich peníze!) se mezitím ve velkém přesouvají do Evropy, kde po přijetí historického fiskálního balíčku zavládl optimismus. A německý akciový index DAX na to konto přidává k dobru přibližně 6 procent,“ říká Rusinko. „V případě tržních sazeb vidíme od ledna rozdílný vývoj na obou stranách Atlantiku. Americké delší výnosy reagují poklesem na slabší růstová čísla, zatímco dlouhý konec německé výnosové křivky zůstává zvýšený díky plánované rozpočtové expanzi. Vše ale může být jinak již v tomto týdnu, kdy Donald Trump představí doposud zřejmě nejrazantnější kroky v obchodní politice, přičemž na stole je i pesimistický scénář v podobě 20% plošných cel vůči Evropě.“

Zlato se obchodníkům naopak jeví jako tzv. bezpečný přístav, který politickým a mezinárodně-obchodním turbulencím odolá. Dnes se 1 unce obchoduje za 3143,05 dolaru poté, co cena klesla ze špičkových 3148,88 dolaru na začátku obchodování, informovala agentura Reuters.

„Není složité si spočítat, že v Evropě by takové opatření nejvíc dopadlo na Slovensko a Maďarsko. Tyto země se jednak prozatím neodstřihly od ruských dodávek ropy ropovodem Družba, jednak to ani pro nejbližší dobu neplánují. Druhotné sankce na ruskou ropu by silně zabolely také Čínu. Ani ta se neobejde bez ruské ropy. Pro Čínu není myslitelné ze dne na den nahradit ruskou ropu, která se na celkovém dovozu ropy země podílí zhruba z pětiny,“ hodnotí situaci Markéta Šichtařová, ředitelka poradenské firmy Next Finance.

Podle Reuters obchodníci a analytici předpovídají, že se cena zlata rychle přehoupne přes další psychologickou hranici 3200 USD za troyskou unci. Jak rychle, to ukáží reciproční cla, která by měl prezident Trump ohlásit tento týden.