Třetí blok slovenské jaderné elektrárny Mochovce začal poprvé dodávat elektřinu
Třetí blok slovenské jaderné elektrárny Mochovce začal v rámci svého spouštění poprvé dodávat elektřinu do sítě, a to při 20 procentech výkonu reaktoru. Informoval o tom dnes provozovatel elektrárny, společnost Slovenské elektrárne (SE). První ze dvou turbogenerátorů třetího bloku elektrárny byl připojen do sítě v úterý pozdě večer.
„Tepelnou energii, uvolněnou v reaktoru, už třetí blok proměňuje na elektřinu. To nám pomůže naplňovat dohodu s vládou, ve které se Slovenské elektrárne zavázaly dodávat levnou elektřinu pro domácnosti za cenu 61,2077 eur za megawatthodinu, což představuje bezprecedentně nízkou cenu elektřiny pro domácnosti,“ prohlásil generální ředitel SE Branislav Strýček.
V příštích týdnech podstoupí zařízení další testy při postupném zvyšování výkonu reaktoru. Celý proces bude završen jeho chodem na plný výkon 471 megawatt po dobu 144 hodin. Nový blok přispěje k soběstačnosti Slovenska ve výrobě elektřiny.
Povolení uvést do provozu dostavěný třetí blok elektrárny Mochovce vydal slovenský úřad jaderného dozoru loni v létě, zavážení paliva skončilo v září. První etapu spouštění reaktoru, při které se objevily drobné netěsnosti na bloku reaktoru, ukončily SE letos v lednu.
Plnou funkčnost a dosažení projektovaných parametrů potvrdí až 144hodinový provoz při plném výkonu 471 MW. Životnost bloku je plánována na 60 let.
V Mochovcích na jihu Slovenska jsou od konce 90. let v provozu dva jaderné bloky. Dokončení celé elektrárny se proti původním plánům výrazně zpožďuje a prodražuje. Čtvrtý blok elektrárny dostavěn dosud nebyl. Původně se počítalo s tím, že třetí a čtvrtý blok budou hotovy postupně v letech 2012 a 2013.
Díky třetímu bloku, který zajistí přibližně 13 % slovenské spotřeby elektřiny, se země ještě letos stane energeticky soběstačnou. Jadernou energetiku na Slovensku podporuje zhruba 70 % obyvatel a 60 % občanů je přesvědčených, že je to bezpečné, píší SE na svých stránkách.
Většinový podíl v největším slovenském výrobci elektřiny SE má pod kontrolou italský koncern Enel se skupinou Energetický a průmyslový holding (EPH) českého podnikatele Daniela Křetínského. Další 34 procenta akcií SE drží slovenská vláda.
Slovenské elektrárne kryjí svými zdroji 70 % spotřeby elektřiny na Slovensku. Kromě jaderných zdrojů provozují také 31 vodních, 2 tepelné a 2 fotovoltaické elektrárny. Celkový instalovaný výkon činí 4143,8 MW, podle vlastních slov 95 % elektřiny dodávané firmou do sítě je bezemisních