Stoupl počet Čechů, kteří zažili finančně náročnou životní situaci
Počet Čechů, kteří zažili finančně náročnou životní situaci, letos přibylo. Nejvíce u problémů s financováním domácnosti, ale také zamítnutí žádostí o půjčku. Vyplývá to z průzkumu, který pro poskytovatele půjček Provident Financial uskutečnila mezi 500 respondenty agentura Kantar.
V nepříjemné finanční situaci byla alespoň jednou v životě více než polovina Čechů, což je v meziročním srovnání o osm procent více. Čtvrtina lidí přitom řešila nedostatek financí na běžný provoz domácnosti. Nejčastěji se s takovou situací potýkají lidé ve věku 35 až 44 let. Životní zkušenost s nezaměstnaností delší než jeden rok zmínilo 16 procent lidí.
Meziročně se zvýšil také podíl lidí, kteří uvádí, že jim byla zamítnuta žádost o úvěr, a to bankou (nárůst o 30 procent) či jiným věřitelem (nárůst o 85 procent). „I my pozorujeme rostoucí počet žádostí o půjčku. Meziročně jde až o pětinový nárůst. Obzvláště v ekonomicky náročných časech, kdy lidé musí splácet více závazků, může ale další půjčka představovat jisté finanční riziko,“ uvedl ředitel kreditních rizik v Providentu Lubomír Brůha.
Pro finanční pomoc i podporu Češi v náročných finančních situacích nejčastěji míří k rodině. Více než třetině pak pomáhají rodiče, následovaní dalšími členy rodiny. Ti se navíc do hašení problémů zapojují mnohem častěji než v předchozím období. Pomocnou ruku také častěji podávají přátelé, a to každému pátému Čechovi. U státu pak lidé hledají pomoc stále méně, meziročně o 38 procentních bodů méně Čechů.
Ačkoli se do finančně náročných situací dostává stále více lidí, podle průzkumu se to nepodepisuje na finančním sebevědomí Čechů. Sebejistota ve znalosti finančních služeb a produktů naopak za poslední tři roky roste. Zatímco v roce 2021 si v tomto směru svou finanční gramotností bylo jisto 54 procent lidí, o dva roky později jich bylo 61,6 procenta.