Spotřebitelé ekonomice nedůvěřují, průmysl jen slabě

Ilustrační foto: edmondlafoto z Pixabay

Souhrnný indikátor důvěry (indikátor ekonomického sentimentu), vyjádřený bazickým indexem, se ve srovnání s lednem letošního roku mírně zvýšil o 0,4 bodu na hodnotu 97,8 při rozdílném vývoji obou jeho složek. Zatímco indikátor důvěry podnikatelů se mírně zvýšil o 0,5 bodu na hodnotu 98,0, indikátor důvěry spotřebitelů poklesl rovněž o 0,5 bodu na hodnotu 96,6. Oznámil to Český statistický úřad (ČSÚ) ve své pravidelné zprávě.

Důvěra v ekonomiku se mezi podnikateli zvýšila v obchodě (+3,7 bodu), ve stavebnictví (+3,0 bodu) a mírně i v průmyslu (+0,3 bodu). Ve vybraných odvětvích služeb se důvěra meziměsíčně nezměnila a zůstala na lednové hodnotě 100,5.

„Důvěra podnikatelů mírně posiluje a je na nejvyšší hodnotě od dubna 2023. K únorovému růstu přispěly zejména pozitivnější hodnocení současné a očekávané ekonomické situace v obchodě a zvýšená poptávka ve stavebnictví,“ řekl Jiří Obst, vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ.

Mezi spotřebiteli se důvěra v desátou nejlepší ekonomiku v EU meziměsíčně mírně snížila. Podíl spotřebitelů očekávajících pro období příštích dvanácti měsíců zhoršení celkové ekonomické situace v Česku se potřetí v řadě zvýšil. Podíl domácností očekávajících zhoršení své finanční situace v příštích dvanácti měsících se oproti lednu nezměnil. Počet domácností, které hodnotí svou současnou finanční situaci hůře, než tomu bylo v předchozích dvanácti měsících, se meziměsíčně mírně snížil. Podíl spotřebitelů, kteří se domnívají, že současná doba není vhodná k pořizování velkých nákupů, se téměř nezměnil.

„Únorová důvěra spotřebitelů klesla na nejnižší úroveň za posledních dvanáct měsíců. Důvodem jsou především zhoršující se očekávání ohledně vývoje hospodářské situace v Česku pro období následujících dvanácti měsíců. Domácnosti byly v tomto směru pesimističtější naposledy před více než rokem, v prosinci 2023,“ sdělila Anastasija Neradová z oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ.

„U podnikatelů se jedná o nejlepší hodnotu od března 2023. Není to zrovna na bouchání šampaňského, ale stále je to lepší než pád. Na první pohled je jasné, že v průmyslu je situace nejhorší vzhledem k řadě nejistot kolem Greendealu,“ reagoval na statistické údaje Tomáš Volf, hlavní analytik společnosti Citfin. „Ať se na dnešní data koukáme ze kteréhokoli úhlu pohledu, vždy nám vyjde nelichotivá celková situace. Nevyznává sice doslova špatně, ale dlouhodobě se nelepší. Spotřebitelská poptávka nebude v nejbližších měsících růst také proto, že domácnosti nevěří v lepší časy. Jedním z důvodů jsou stále vysoké sazby ze strany ČNB.“

Pokles spotřebitelské důvěry jde na vrub nárůstu podílů domácnosti, které v příštích dvanácti měsících očekávají zhoršení ekonomické situace v Česku. „To může být reakce na turbulentní vývoj po nástupu Donalda Trumpa, jehož politiky přinášejí zvýšenou míru nejistoty a negativní rizika pro evropskou, stejně jako tuzemskou ekonomiku. Povzbudivou zprávou je ale fakt, že domácnosti budou i v tomto roce profitovat z růstu reálných příjmů a stále nízké míry nezaměstnanosti, které by měly působit ve prospěch dalšího růstu spotřebitelské poptávky,“doufá Dominik Rusinko, hlavní ekonom ČSOB. „Kondice tuzemského průmyslu ale zůstává i tak nedobrá. Nálada je výrazně pod dlouhodobým průměrem, ostatně podobně jako v rámci šetření nákupních manažerů PMI. Problémem číslo jedna je slabá zahraniční poptávka, u které zatím nevidíme signály viditelného oživení, ale spíše podstatná negativní rizika spojená s americkými celními tarify. Za celý letošní rok odhadujeme růst české ekonomiky o 2,1 %. Rizika našeho výhledu jsou však vcelku jednoznačně vychýlená negativním směrem.