Šéfka ECB: investice do čisté energie se musí do roku 2030 ztrojnásobit
Na ochranu klimatu je třeba dávat 10 % světového ekonomického výkonu a investice do čistých energií se musí do r. 2030 ztrojnásobit, tvrdí šéfka Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagarde. Napsala na blog ECB a do Financial Times.
Dosavadní investice do ochrany klimatu jsou podle ní nedostatečné, přičemž cena za otálení „každým dnem roste.“ Jako příklad uvádí nedávné záplavy ve Španělsku, sucha v povodí Amazonky nebo bouře v Severní Americe. „Tyto události jsou nejen děsivé, ale také ničí základy našich ekonomik a v konečném důsledku i základ našeho ekonomického přežití,“ tvrdí šéfka banky.
Investice by měly směřovat do tří oblastí: zmírňování změny klimatu, přizpůsobení se a zmírňování katastrof. „… zatím jsme zmobilizovali jen zlomek financí, které potřebujeme,“ píše.
Abychom zůstali na cestě ke splnění cílů Pařížské dohody, musí podle odhadů Programu OSN pro životní prostředí (UNEP) globální roční investice do zmírňování změny dosáhnout do roku 2035 až 11,7 bilionu USD ročně. Což je oněch zhruba 10 procent celosvětového ekonomického výkonu. „Samotná energetická transformace vyžaduje, aby se investice do čisté energie do roku 2030 ztrojnásobily. Naléhavě potřebujeme uvolnit všechny možné zdroje kapitálu, rychle a rozsáhle, a zavést regulační podmínky pro financování naší zelené budoucnosti a zachování přírody,“ napsala Lagarde.
Připomněla také, že podle zmíněného UNEP tyto potřeby financování rostou. Jsou o 50 % vyšší, než se dříve odhadovalo, a až 18krát vyšší než současné závazky.
Ve stejné době, kdy šéfka nejmocnější evropské centrální banky zveřejnila tento svůj text, přišly z USA zprávy, že Donald Trump chce znovu odvést USA od Pařížských dohod. V minulosti už tak jednou učinil, přičemž Joe Biden a jeho adminsitrativa je přivedly zpět. USA patří k poměrně velkým světovým znečišťovatelům. Na emisích CO2 se podle webu Fakta o klimatu podílejí zhruba 13 %. Největší je podíl Číny (27 %) a zbytku Asie mimo Čínu, Indii a Rusko (19 %). Země Evropské unie se na těchto emisích podílejí zrhuba 10 %. Emise na obyvatele jsou v USA proti Evropské unii více než dvojnásobné.
Lagarde také zmiňuje nutnost pomáhat těm nejpostiženějším. „Povinností nejsilnějších zemí je zejména pomáhat těm nejzranitelnějším, a to z humanitárních i ekonomických důvodů. Ale ani zde naše úsilí zdaleka nestačí a financování pomoci při klimatických katastrofách je daleko od toho, kde by mělo být. To je částečně způsobeno prohlubující se propastí mezi pojištěnými a nepojištěnými ztrátami. Podle Swiss Re bylo v roce 2023 pojištěno pouze 38 % z celkových 280 miliard USD globálních ekonomických ztrát a většina z toho byla soustředěna v industrializovaném světě,“ zdůrazňuje.