Revoluce v energetice? V USA má vzniknout první zdroj na jadernou fúzi
V USA má vzniknout první tokamak, který bude dodávat energii z jaderné fúze do sítě. Uvedla to CNN. Zařízení má stát ve Virginii.
Nestane se tak přes noc. Elektrárna má začít s produkcí začátkem třicátých let. Přesto oznámení tohoto záměru start-up společností Commonwealth Fusion Systems lze označit za přelomové. S jadernou fúzí se experimentuje celosvětově po desetiletí. Tato metoda výroby elektrické energie se zdá být nesmírně efektivní. Uvolňuje čtyřikrát více energie než štěpná reakce, oproti spalování fosilních paliv je účinnější údajně čtyřmilionkrát.
Zatím se ale příliš nedaří udržet proces po delší dobu a teprve loni se americkým vědcům podařilo jej realizovat tak, aby získaná energie byla větší než spotřebovaná. K výrobě je především potřeba plazma o teplotě mnoha set tisíc stupňů Celsia.
Většinou se v poslední době hovořilo o tom, že první elektrárna na fúzi by mohla vzniknout do poloviny století. Číňané to prý chtějí stihnout do deseti let.
„Když bude elektrárna uvedena do provozu, bude se moci zapojit do sítě a produkovat 400 megawattů, což je dost na napájení přibližně 150 000 domácností,“ uvedl podle CNN generální ředitel Commonwealth Fusion Systems Bob Mumgaard.
„Fúze je téměř neomezená, neprodukuje žádné znečištění ohřívající planetu a na rozdíl od štěpení, jaderné technologie, kterou svět v současnosti používá, nezanechává žádné dědictví dlouhodobého jaderného odpadu,“ připomíná web, ovšem s tím, že zatím je svět ve fázi pokusů a životaschopnost tohoto zdroje není prokázána.
Podle vědců z ČVUT jde ale o budoucnost energetiky. „Fúzní elektrárna o výkonu Jaderné elektrárny Temelín spotřebuje méně než 2 kg paliva za den provozu,“ napsali v jedné ze svých publikací. Základním palivem je izotop vodíku obsažený ve vodě. Podle řady odborníků je právě v České republice výzkum v této oblasti hodně rozvinutý a česká ekonomika by mohla ve využití fúze hrát prim.
Do závodu se hlásí například i Francouzi a Novozélanděné údajně objevili jiný princip, než nejrozšířenější magnetický tokamak, vyvinutý původně v SSSR. Při svém pokusu měli vytvořit plazmu o teplotě 300 tisíc stupňů Celsia a tvrdí, že brzy přivedou na svět komerčně využitelný přístroj.