Průmysl roste, ale ne každý

Průmyslová produkce v dubnu meziročně reálně vzrostla o 2 procenta. Meziměsíčně byla vyšší o 0,9 %. Hodnota nových zakázek meziročně vzrostla o 7,7 procenta, sdělil Český statistický úřad.
„Dubnový růst průmyslové produkce ovlivnila zejména nízká loňská srovnávací základna ve výrobě elektřiny. Růst podpořil i potravinářský průmysl nebo výroba elektrických zařízení,“ říká Radek Matějka, ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ. Meziroční pokles produkce zaznamenala například výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů a výroba počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízení. Produkce zpracovatelského průmyslu celkem byla meziročně vyšší o necelé procento.
Hodnota nových zakázek v běžných cenách v dubnu 2025 ve sledovaných odvětvích meziročně vzrostla o 7,7 procenta. Nové zakázky ze zahraničí se meziročně zvýšily o 12,7 %, tuzemské nové zakázky zaznamenaly pokles o 0,8 %. Meziměsíčně byla hodnota nových zakázek vyšší o 3,7 %.
„Hodnota nových průmyslových zakázek v dubnu vzrostla zejména díky vysokým zakázkám ve výrobě motorových vozidel. Nárůst zaznamenaly také podniky vyrábějící elektrická zařízení zejména pro automobilový průmysl,“ říká Veronika Doležalová, vedoucí oddělení statistiky průmyslu ČSÚ. Hodnota nových zakázek se meziročně snížila ve výrobě počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízení nebo v chemickém průmyslu. Ve výrobě ostatních dopravních prostředků a zařízení byl pokles ovlivněn vyšší srovnávací základnou.
Průměrný evidenční počet zaměstnanců v průmyslu se v dubnu 2025 meziročně snížil o 2 procenta.
„Za dobrým číslem se bohužel skrývá zejména velmi dobrý výkon producentů elektřiny a lepší situace v těžebním průmyslu. Zpracovatelský průmysl jako celek zaostává a meziročně stagnuje,“ říká Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance. „Pomalý obrat trendu k lepšímu je však vidět v nejcykličtějších částech českého průmyslu v čele se strojírenstvím a producenty základních kovů. To potvrzují i nové zakázky – u producentů základních kovů +3,2 % meziročně, strojírenství + 2 % a výroba kovových konstrukcí + 8,6 procenta. Na druhé straně výroba v segmentu automotive letos poroste bezesporu pomaleji. Naráží na relativně vysokou srovnávací základnu z uplynulého roku a poměrně vysoké využití výrobních kapacit.“
Zlepšení průmyslu v posledních měsících ekonomové vysvětlují částečně efektem předzásobení před nárůstem obchodního protekcionismu. „Pokud však vyjdu z předpokladu, že se efektivní celní sazba na dovoz do USA bude pohybovat lehce nad 10 procenty, tak je pokračující oživení průmyslu ve druhé polovině letošního roku spíše nepravděpodobné. Na druhé straně však nejnovější čísla z průmyslu zatím ukazují na odolnost tuzemského výrobního sektoru,“ odhaduje Miroslav Novák, hlavní analytik společnosti Citfin.