Průmysl přestal zdražovat, zemědělci dále ceny snižovali
Ceny zemědělských výrobců v březnu ve srovnání s únorem vzrostly o 3,2 %, meziročně byly nižší o 13,2 procenta. Ceny průmyslových výrobců se meziměsíčně snížily o 0,1 %, meziročně zůstaly na stejné úrovni. Oznámil to Český statistický úřad (ČSÚ) ve své pravidelné zprávě.
„V meziročním srovnání se ceny v průmyslu nezměnily. V zemědělství se ceny meziročně snížily již jedenáctý měsíc v řadě, tentokrát o více než 13 procent. Ceny stavebních prací se meziročně zvýšily o 1,6 % a ceny tržních služeb pro podniky o 4,1 procenta,“ upozorňuje Vladimír Klimeš, vedoucí oddělení statistiky cen průmyslu a zahraničního obchodu ČSÚ.
Za minulý měsíc v zemědělství vzrostly ceny konzumních jablek o 6,9 %, prasat o 3 %, skotu o 2,3 % a vajec o 1,9 procenta. Ceny obilovin klesly o 1,2 % a drůbeže o 1,4 %. Meziročně byly ceny zemědělských výrobců nižší v rostlinné výrobě o 15,5 %. Nižší byly ceny zeleniny o 10,2 %, olejnin o 18,1 % a obilovin o 31,3 procenta. Zvýšily se ceny ovoce o 59 % a brambor o 24,2 %. V živočišné výrobě byly ceny nižší o 10,5 %. Klesly ceny vajec o 25,8 %, mléka o 14,4 % a drůbeže o 9 %. Ceny prasat byly vyšší o 2,3 % a skotu o 1,3 procenta.
Průmysloví výrobci dodávali svou produkci v březnu o 0,1 % levněji než v únoru. Klesly ceny v oddíle elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu o 1,5 %, z toho elektřiny, přenosu, rozvodu a obchodu s elektřinou o 2,1 %. Snížily se ceny kovodělných výrobků o 0,8 %, dřeva a dřevěných a korkových výrobků o 0,9 % a ropy a zemního plynu o 1,3 procenta. Ceny chemických látek a přípravků se zvýšily o 3 %, základních kovů o 1,2 % a potravinářských výrobků o 0,7 %, z toho masa a výrobků z masa o 1,1 procenta.
Meziročně se ceny průmyslových výrobců v úhrnu nezměnily (v únoru se snížily o 0,9 %). Klesly ceny potravinářských výrobků o 5 %, z toho zejména rostlinných a živočišných olejů a tuků o 22,2 %, mlýnských a škrobárenských výrobků o 19,8 % a průmyslových krmiv o 17,8 %. Nižší byly ceny základních kovů o 8,5 %, chemických látek a přípravků o 5,1 % a dřeva a dřevěných a korkových výrobků o 14,7 procenta. Vzrostly ceny motorových vozidel, přívěsů a návěsů o 3,7 %, oprav, údržby a instalace strojů a zařízení o 5,4 % a elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu o 2,6 %. Při hodnocení podle hlavních průmyslových skupin se snížily ceny meziproduktů o 4,6 % a zboží krátkodobé spotřeby o 0,9 %. Ceny energie vzrostly o 2,6 procenta. Ceny průmyslových výrobců bez energie byly meziročně nižší o 1,1 % (v únoru o 1,7 %).
„Podle Eurostatu již tři měsíce v řadě klesají ceny potravin v České republice nejrychleji ze všech zemí Evropské unie,“ upozornil Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS.
„V meziročním vyjádření ceny v průmyslu na začátku roku klesají a tento trend by mohl pokračovat navzdory vyšším cenám v dopravě či průmyslu v souvislosti s rostoucí cenou ropy na světových trzích, doprovázené slabší korunou a dopady válečného konfliktu v okolí Blízkého východu narušující námořní dopravu v Rudém moři. Nicméně další vývoj v této oblasti je rizikem, jelikož o víkendu došlo k další eskalaci, když se do válečného konfliktunapřímo zapojil také Írán,“ říká Martin Kron, analytik Raiffeisenbank. „Mnoho firem tak volí raději delší, ale bezpečnější cestu, kdy lodě obeplouvají Afriku, což ovšem cestu významně prodlužuje a tím pádem i prodražuje. V tuto chvíli ale firmy nepřenášejí zvýšené náklady na své zákazníky, aby zůstaly konkurenceschopné a podpořily nový odbyt i vzhledem ke stále velmi omezené poptávce.“
Ceny stavebních prací i ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví se meziměsíčně zvýšily shodně o 0,3 %. Ceny stavebních prací se meziročně zvýšily o 1,6 % (stejně jako v únoru). Ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví byly nižší o 1,8 % (v únoru o 1,9 %).
Ceny tržních služeb pro podniky se meziměsíčně zvýšily o 0,7 % v důsledku růstu cen za reklamní služby a průzkum trhu o 9,7 procenta. Ceny za služby v oblasti zaměstnání se zvýšily o 2,6 % a ceny za služby v oblasti nemovitostí o 0,6 %. Ceny tržních služeb pro podniky nezahrnující reklamní služby vzrostly o 0,1 %. Ceny tržních služeb pro podniky byly meziročně vyšší o 4,1 % (v únoru o 4,9 %). Ceny za reklamní služby a průzkum trhu a za služby v oblasti zaměstnání vzrostly shodně o 10,3 % a za služby v oblasti nemovitostí o 8 procent. Vyšší byly ceny za právní a účetnické služby o 6,5 % a za služby v oblasti programování a poradenství o 6,4 %. Ceny tržních služeb pro podniky nezahrnující reklamní služby byly vyšší o 3,7 % (v únoru o 4,3 %).
„Ze začátku výrobního řetězce nebudou přicházet tlaky na zrychlení tempa spotřebitelské inflace. Dnešní česká statistika dává zelenou k tomu, aby Česká národní banka mohla pokračovat ve snižování úrokových sazeb. Sazby navíc může dál snižovat tempem po 50 bazických bodech na jednotlivých zasedáních,“ míní Markéta Šichtařová, ředitelka poradenské firmy Next Finance.
V zemích Evropské unie (EU), podle předběžných údajů zveřejněných Eurostatem, ceny průmyslových výrobců v únoru meziměsíčně klesly stejně jako v lednu o 0,9 %. Nejvíce se snížily ceny v Estonsku o 7,2 %, na Slovensku o 5,6 % a v Irsku o 4,2 %. V Rakousku byly ceny nižší o 0,9 % a v Německu o 0,4 %. V Česku ceny vzrostly o 0,5 % a v Polsku o 0,3 %. Nejvíce se zvýšily ceny v Belgii o 1,4 %. V únoru byly ceny v EU meziročně nižší o 8,1 % (v lednu o 7,9 %). Ceny klesly zejména na Slovensku o 25,5 %, v Irsku o 24,2 % a v Itálii o 14,2 %. V Rakousku se snížily ceny o 10,5 %, v Polsku o 10 %, v Německu o 4,1 % a v Česku o 0,9 %. Nejvíce vzrostly ceny v Lucembursku o 17,2 procenta.