Průmysl dál roste, ale pomaleji
Průmyslová produkce v červnu meziročně reálně vzrostla o 1,7 procenta. Meziměsíčně byla vyšší o 0,5 procenta. Hodnota nových zakázek se meziročně zvýšila o 15,5 procenta.
„I přes zlepšení situace s dodávkami dílů pro automobily průmyslová produkce v červnu meziměsíčně stagnovala. V řadě odvětví se totiž růst, který jsme zaznamenávali v průběhu minulých měsíců, zastavil,“ říká Radek Matějka, ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky.
„Zatímco minulý rok v červnu stály průmyslové firmy na počátku čipové krize, letos v červnu se situace v zásobování čipy i kabelovými svazky zlepšila a zejména automobilky doháněly zpomalení produkce z minulých měsíců,“ dodává Veronika Doležalová, vedoucí oddělení statistiky průmyslu. Ani toto oživení však nedokázalo výrazněji převážit zpomalení některých odvětví zpracovatelského průmyslu. Výraznější meziroční pokles produkce zaznamenala výroba dřeva a dřevařských výrobků, zejména výroba dýh a desek na bázi dřeva a dále výroba základních kovů, hutnictví a slévárenství, kde se začal projevovat vliv vysoké energetické náročnosti tohoto odvětví a růst cen.
„Zatímco minulý rok v červnu průmyslovým firmám komplikovaly život zpožděné dodávky čipů, letos v červnu se situace v zásobování čipy zlepšila. Lepší je také situace v zásobování kabelovými svazky. Díky tomu automobilky dohánějí zpomalení produkce z minulých měsíců. Jenže toto oživení nedokáže zamaskovat zpomalení některých jiných odvětví zpracovatelského průmyslu,“ komentuje Markéta Šichtařová, ředitelka společnosti Next Finance.
Hodnota nových zakázek v běžných cenách v červnu 2022 ve sledovaných odvětvích meziročně vzrostla o 15,5 procenta. Nové zakázky ze zahraničí se meziročně zvýšily o 14,9 %, tuzemské nové zakázky vzrostly o 16,7 procenta. Hodnota nových zakázek v průmyslových podnicích se v porovnání s minulým rokem zvýšila ve všech sledovaných odvětvích. Meziročně poklesla pouze hodnota nových zakázek ze zahraničí ve třech ze sledovaných odvětví: výrobě počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízení, výrobě strojů a zařízení a ve výrobě základních kovů, hutnictví a slévárenství. Výrazný podíl na růstu měla i v případě zakázek výroba motorových vozidel, kde se hodnota nových zakázek meziročně zvýšila o pětinu.
„Statistika zakázek je klíčová,“ zdůrazňuje Tomáš Volf, analytik společnosti Citfin. „Pokud opadnou zakázky, robustnější pokles celkové průmyslové produkce může přijít velmi rychle. Zatím se však zdá, že pro nejbližší měsíce to nehrozí.“
Po zbytek roku jsou vyhlídky značně nejisté. „Rok 2022 měl být o pokračování stabilizace průmyslu díky postupnému obnovování dodávek dílů. Jenže přichází inflační krize. Pro evropský průmysl bude hlavní potíží zemní plyn. V lepším případě budou ceny plynu na několikanásobku loňských cen, v horším případě budou dodávky kráceny nebo se úplně zastaví. To dramaticky zvýší náklady v průmyslu, hlavně v energeticky náročných odvětvích. Zároveň bude ochromena poptávka po průmyslových výrobcích,“ obává se Šichtařová. !Automobilky sice konečně zvládnou posílat na trh zkompletované vozy, jenže domácnosti i firmy budou v řadě případů odkládat obměnu vozových parků. Navíc průmysl už přichází o výhodu extrémně nízkého srovnávacího základu z dob pandemie koronaviru. V letošním roce čekáme růst průmyslu jen o 1,0 procento.