Průměrná sazba spotřebitelských úvěrů klesla na 8,31 procenta

Ilustrační foto: Robin Higgins z Pixabay

Průměrná sazba spotřebitelských úvěrů letos v lednu klesla meziměsíčně o 0,53 bodu na 8,31 procenta. Vyplývá to z Broker Consulting Indexu spotřebitelských úvěrů.

„Sazby u úvěrů na cokoliv by v roce 2024 měly podle expertů nadále mírně klesat, a to v závislosti na očekávaném snižování základních úroků, k němuž Česká národní banka (ČNB) přistoupila již na posledním zasedání v roce 2023,“ domnívá se analytička ze společnosti Broker Consulting Michaela Pudilová. Experti očekávají další snížení základních úrokových sazeb ČNB ve čtvrtek 8. února.

V lednu tradičně pro mnoho domácností začíná splácení úvěrů, které byly poskytovány na nákup vánočních dárků či pokrytí výdajů, které se ke svátkům vztahují. „Splátky úvěrů řadíme k pravidelným výdajům, které může klient splácet i několik let. V případě více úvěrů či produktů, jako je například vyčerpaný limit na kreditní kartě a povolený debet, je dobré zvážit optimalizaci úvěrů. Jednoduše řečeno, konsolidovat všechny půjčky do jedné,“ říká Pudilová.

Sloučení více půjček do jedné je způsob, jak lze prodloužit splatnost úvěru až na 10 let, čímž se podle ní může uvolnit napjatý rozpočet a díky tomu získat i lepší přehled o výdajích domácnosti. Navíc aktuální o něco nižší průměrná hodnota úroků spotřebitelských úvěrů slibuje o něco nižší měsíční splátku, než na kterou mohli lidé dosáhnout na konci loňského roku.

Odborníci však i nadále zdůrazňují, že brát si úvěr na zbytné věci, jako je například zimní dovolená na horách, není nejvhodnějším řešením. Úvěr by si měl člověk brát jen v případě, kdy mu daná věc, na kterou si půjčil, bude sloužit minimálně po dobu splácení.