Průměrná sazba spotřebitelských úvěrů stoupla o 0,87 bodu
Průměrná sazba spotřebitelských úvěrů v říjnu vzrostla. Podle Broker Consulting Indexu spotřebitelských úvěrů se meziměsíčně zvýšila o 0,87 procentního bodu na 9,46 procenta. Potvrzuje se tak trend, který byl charakteristický i v předchozích měsících. Podle předběžných odhadů by se mohl tento ukazatel ve zbytku roku ještě zvyšovat.
Spotřebitelské úvěry mírně zdražují již od počátku roku. Letos v lednu hodnota Broker Consulting Indexu činila ještě 6,10 procenta. Aktuální hodnota se kvůli tomu dostala na úroveň ze začátku roku 2017.
„S tím, jak se blíží vánoční svátky, řeší některé domácnosti poskytnutí úvěrů buď na koupi dárků pro své nejbližší, nebo i jiných výdajů, které se k této době vztahují. Jsou i takoví, kteří si zvykli platit zimní dovolenou na dluh. Sklon k půjčkám se může navíc do konce roku ještě prohloubit. To by pak znamenalo, že by mohly být úvěry ještě dražší, než tomu bylo v říjnu,“ napsala analytička úvěrů Broker Consultingu Michaela Pudilová.
K nejčastějším typům úvěru patří neúčelový, jehož čerpání není ničím podmíněno. Peníze dostává žadatel buď hotově, nebo na běžný účet. Mezi úvěry, které žadatelé v té souvislosti rovněž využívají, jsou i ty účelové. Jde mnohdy o půjčky na telefony, spotřebiče či dovolenou. Nechybí ale ani třeba úvěry na auta. Peníze z úvěru jsou v takových případech čerpány přímo na účet prodávajícího.
Lidé jsou podle ankety ČTK mezi poskytovateli úvěrů letos při půjčování peněz před Vánocemi opatrnější než v minulých letech. „Zájemci o nové půjčky se chovají zodpovědně a k půjčce přistupují až v náročné životní situaci, kterou potřebují překlenout. Ubývají půjčky na zbytné věci, jako je například elektronika či zbytné domácí spotřebiče jako domácí pekárny a roboty, což byl v minulých letech předvánoční hit. Dnes častěji vidíme půjčky na domácnost či rekonstrukci, ve které může být i výměna kotle či další úsporná opatření, a opravy auta,“ uvedla mluvčí Provident Financial Kateřina Jarošová.
Podle výsledků listopadového průzkumu pro službu Zonky, která je postavená na principu takzvaného P2P půjčování (to znamená, že on-line propojuje lidi, kteří chtějí půjčku, s lidmi, kteří chtějí do těchto půjček investovat a tím zhodnotit své peníze), zvažuje půjčku na vánoční dárky 5 % Čechů, což je podobný podíl jako loni.