Průměrná mzda v 1. čtvrtletí reálně klesla o téměř 4 procenta
Průměrná mzda v Česku v letošním prvním čtvrtletí reálně, tedy po zahrnutí inflace, klesla v průměru o 3,7 procenta. Vyplývá to z odhadů analytiků, které ČTK oslovila. Vysoká inflace přitom podle ekonomů bude růst mezd celý letošní rok znehodnocovat, přičemž v druhém čtvrtletí lze čekat ještě větší reálný pokles. Nominálně, tedy bez zahrnutí inflace, průměrná mzda podle odhadů stoupla v prvním čtvrtletí v průměru o zhruba 7,2 procenta.
Český statistický úřad zveřejní údaje o průměrných mzdách za první čtvrtletí v úterý 7. června. Obecně platí, že dvě třetiny zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhnou. V loňském čtvrtém čtvrtletí průměrná mzda vzrostla meziročně o čtyři procenta na 40.135 Kč. Reálně, tj. po zohlednění růstu spotřebitelských cen ale měsíční výdělek o dvě procenta klesl.
„Letošní rok bude ve znamení výrazného poklesu reálných mezd ve většině odvětví ekonomiky. Průměrná inflace se může pohybovat až okolo 14 procent a to je číslo, na které se naprostá většina firem při navyšování mezd nedostane. Zvlášť když vedle drahých surovin začínají stále více do nákladů zasahovat vysoké ceny energií všeho druhu,“ uvedl hlavní ekonom Creditas Petr Dufek.
V prvním čtvrtletí podle hlavního ekonoma UniCredit Bank Pavla Sobíška nastal reálný pokles mezd srovnatelný jen s druhým čtvrtletím 2020. „Ovšem na rozdíl od tehdejšího období, kdy zaměstnancům kvůli protipandemickým restrikcím nerostly mzdy ani v nominálním vyjádření, byl letos důvodem propadu reálné mzdy výhradně silný růst inflace. Jelikož bývá dorovnání mezd inflaci v ekonomikách opožděno, lze čekat pro druhý kvartál letošního roku ještě hlubší propad reálné mzdy,“ uvedl.
I podle analytika společnosti Akcenta Miroslava Nováka bude v dalších čtvrtletích letošního roku pokles reálných mezd ještě výraznější. „V souhrnu za celý letošní rok je při předpokládaném růstu nominálních mezd mezi šesti až sedmi procenty a spotřebitelské inflaci mezi 14 až 15 procenty nutné očekávat pokles reálných mezd kolem osmi procent. Takto hluboký pokles reálných mezd bude zcela bezprecedentní,“ uvedl.
Podle Nováka v prvním čtvrtletí rychleji rostly mzdy především v soukromém sektoru, kde se pozitivně promítlo vyplácení ročních odměn. Slabší byl naopak podle něj růst mezd ve veřejném sektoru. „Meziroční růst nominálních mezd byl navíc v prvním čtvrtletí letošního roku i nadále částečně zkreslován specifickými faktory související s pandemií koronaviru a celkově i nižší statistickou základnou z loňského prvního čtvrtletí,“ upozornil.
Loni v prvním čtvrtletí průměrná mzda stoupla o 3,3 procenta na 35.338 korun. Po zahrnutí růstu spotřebitelských cen výdělek reálně stoupl o 1,1 procenta.