Prezidentská kampaň v USA nabírá na agresivitě
Donald Trump zvedá mimořádné emoce. CNN v komentáři týden před volbami hovoří o nepravdách, zběsilosti a extrémismu.
Americké prezidentské volby proběhnou v úterý 5. listopadu. Zatímco někteří pozorovatelé je považují za rozhodnuté ve prospěch Donalda Trumpa, jiní stále vidí šance na obou stranách. Samotné průzkumy za celé USA nelze brát úplně v potaz, protože se rozhoduje po státech, přičemž jen v některých je preference jednoho z kandidátů nejasná.
Ačkoliv po celou kampaň se oba tábory častují nevybíravými výrazy a Donald Trump nešetří strašením, v posledních dnech se intenzita boje stupňuje do málokdy vídaných rozměrů. Trump hovoří o USA jako o okupované zemi. A slibuje, že hlasováním pro něj lidé zastaví inflaci. Přitom připouští zrušení daně z příjmu.
CNN jej dokonce označila za potenciálně nejextrémnějšího prezidenta. Komentář zdůrazňuje, že jeho poslední projev překypoval nepravdami a přeháněním. Hovoří také o prezidentově zběsilé protimigrantské rétorice.
Tým demokratů samozřejmě na vše poukazuje a nebojí se Trumpa dokonce otevřeně nazývat fašistou. Guvernér Minnesoty Tim Walz přirovnal Trumpovo divoké shromáždění v Madison Square Garden k nechvalně známému shromáždění nacistických příznivců v roce 1939 v aréně v New Yorku.
Velká část amerických médií v minulosti nebyla nestranná a v souladu se svou orientací podporovala buďto republikánského nebo demokratického kandidáta. Jak však uvedla ČT už při minulých volbách, drtivá většina šla tehdy proti Trumpovi ve prospěch Hilary Clintonové. Teď to tak jednozančně nevypadá. Trumpa v minulosti podporovala třeba Fox News, která i nyní přinesla řadu „svědectví“ o tom, že jeho poslední shromáždění bylo prosté jakékoliv nenávisti. Srovnání s příznivci nacistů pak podle vypovídajících účastníků naráží na přítomnost řady židovských podporovatelů.