Přebytek zahraničního obchodu se loni zvýšil o 100 miliard korun

Podle předběžných údajů skončila v prosinci bilance zahraničního obchodu se zbožím v běžných cenách přebytkem 6,8 mld. Kč, který byl meziročně o 2,2 mld. Kč vyšší. Za celý rok 2024 vykázala obchodní bilance přebytek 223,2 mld. Kč, který byl meziročně o 100,7 mld. Kč vyšší, oznámil Česká statistický úřad (ČSÚ).
Od začátku roku 2024 vzrostl meziročně vývoz o 4,9 % a dovoz o 2,7 procenta,“ říká Miluše Kavěnová, ředitelka odboru statistiky zahraničního obchodu ČSÚ.
Celkové saldo zahraničního obchodu se zbožím v prosinci příznivě ovlivnil zejména meziročně nižší deficit obchodu s ropou a zemním plynem o 4,3 mld. Kč. Zvýšil se přebytek bilance se stroji a zařízeními o 4,0 mld. Kč a elektřinou o 3 miliardy korun.
Nepříznivý vliv na celkovou bilanci měl v prosinci hlavně obchod s kovodělnými výrobky, který se meziročně zhoršil o 7,9 mld. Kč přechodem z aktiva do pasiva. Prohloubil se deficit obchodu s počítači, elektronickými a optickými přístroji o 2,4 mld. Kč a základními kovy o 1,4 miliardy korun.
Přebytek bilance zahraničního obchodu se státy EU se v prosinci meziročně snížil o 4 mld. Kč. Deficit obchodu se státy mimo EU se zmenšil o 6,1 miliardy korun.
Meziročně vzrostl vývoz o 9,1 % na 339,7 mld. Kč a dovoz o 8,5 % na 332,9 mld. Kč. Prosinec 2024 měl stejný počet pracovních dní jako prosinec 2023.
„V prosinci meziročně vzrostl vývoz zboží o 28,3 miliardy korun. Největší podíl na tomto výsledku měl vývoz počítačů a elektronických a optických přístrojů, který se meziročně zvýšil o 7,4 miliardy korun. Stejná skupina výrobků měla největší vliv i na meziroční nárůst dovozu,“ říká Jana Mazánková, vedoucí oddělení obchodní bilance ČSÚ.
„Prosincová čísla uzavřela loňský rok, který nebyl pro české exportéry jednoduchý. Dobrá výsledná čísla více než potvrzují stabilní konkurenceschopnost českého exportu navzdory složitém globálnímu prostředí. Přebytek obchodní bilance v roce 2024 výrazně překonal 200 miliard korun, což je historicky nejvyšší kladné saldo zahraničního obchodu se zbožím,“ komentuje údaje ČSÚ Otto Daněk, místopředseda Asociace exportérů. „Obchodní bilance byla rekordně přebytková navzdory utlumené zahraniční poptávce, vysokým cenám energie a geopolitickým rizikům. Je fér přiznat, že do karet vývozcům hrála v druhé polovině roku slabší koruna.“
Letošní rok bude výrazně turbulentnější a ještě méně predikovatelný především v důsledku velmi agresivní obchodní politice Donalda Trumpa, obává se Daněk. „Růst protekcionismu ze strany USA může přinést obchodní bariéry a větší volatilitu na trhy. Dále očekáváme pokračující stagnaci německé ekonomiky včele s tamním výrobním sektorem. Pro klíčový automobilový průmysl jsou kromě zvýšené konkurence ze strany čínských elektromobilů rizikem i pokuty za emise C02,“ napsal ve svém komentáři.