Polsko si vybralo Jižní Koreu pro výstavbu druhé jaderné elektrárny

Polsko si vybralo Jižní Koreu jako partnera pro výstavbu druhé jaderné elektrárny v zemi. Oznámila to polská vláda. Vládní představitelé z Polska a Jižní Koreje a zástupci energetických podniků včera v Soulu podepsali předběžnou dohodu o spolupráci při výstavbě jaderné elektrárny ve městě Patnów na jihozápadě Polska. Podpis závazné smlouvy se očekává v příštím roce.

Varšava již v pátek sdělila, že první polskou jadernou elektrárnu postaví ve spolupráci s americkou firmou Westinghouse.

Ilustrační foto: Pixabay

Polské firmy ZE PAK a PGE a jihokorejská společnost Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP) do konce letošního roku hodlají s vládní podporou připravit předběžný plán pro novou elektrárnu, píše se ve společném prohlášení jihokorejského ministerstva obchodu, průmyslu a energetiky a polského ministerstva státního majetku.

Elektrárna by měla využívat jihokorejské jaderné reaktory APR1400, které mají výkon 1400 megawattů. Podle agentury Reuters by měly firmy ZE PAK, PGE a KHNP posoudit proveditelnost výstavby čtyř reaktorů.

Polský ministr státního majetku a vicepremiér Jacek Sasin uvedl, že před zahájením výstavby bude zapotřebí připravit příslušnou dokumentaci, což by podle něj mohlo zabrat čtyři až pět let. Dodal, že do projektu bude zapojen jihokorejský kapitál.

Komentář SH:

Poláci mají vybráno. Zvolili partnery už pro dvě jaderné elektrárny. V ledasčem je Polsko výrazně před Českou republikou. Není to tím, že by s námi nějak závodili, ale tím, že zpravidla dobře vědí, co chtějí.

Polský premiér Mateusz Morawiecki dohodu s Jižní Koreou přivítal. Podle něj posílí energetickou bezpečnost Polska a vytvoří tisíce nových pracovních míst. Tlak na posilování energetické bezpečnosti a hledání alternativních zdrojů energie se v Polsku podobně jako v dalších evropských zemích zintezivnil poté, co Rusko letos v únoru zahájilo útok na Ukrajinu.

Morawiecki rovněž označil jádro za bezpečný a čistý zdroj energie, který přispěje k ekologické transformaci Polska a k rozvoji obnovitelných zdrojů energie.