Počítačovou myš v levé ruce používá sotva pětina leváků

Ilustrační foto: JonathanRieder z Pixabay

Ve většině oblastí života už dávno není levorukost hendikepem a ve sportu může být dokonce výhodou. V případě výpočetních technologií a gamingu však leváci stále naráží na překážky, které je nutí používat myš ve své nedominantní ruce. Tímto způsobem počítač ovládá hned 82 % z nich. Myši pro leváky tvoří podle dat maloobchodního prodejce Datart pouhé jednotky procent všech prodaných kusů.

Výrazná disproporce se projevuje i u prodejů modelů, které nabízí jak pravoruké, tak i levoruké varianty. Těch levorukých se navzdory omezené nabídce, ze které mohou leváci vybírat, prodá až 25 krát méně. Podle odhadů  žije v České republice asi jeden milion leváků.

„Podíl prodejů myší pro leváky vůbec nereflektuje počet leváků v populaci. Z části je to tím, že určité procento z nich používá univerzální myši, které mohou bez větších problémů využít jak praváci, tak i leváci. Samozřejmě na tom mírně tratí z hlediska ergonomiky a komfortu. Hlavní důvod, proč tomu tak je, ale tkví v tom, že užívání počítače je jedna z mála oblastí, ve které se velká část leváků stále přeučuje a k ovládání myši používá na rozdíl od praváků svou nedominantní ruku,“ upozorňuje Pavel Haratyk, category manager Datartu. Potvrzuje to i průzkum společnosti Kensington, podle kterého používá myš v levé ruce jen necelá pětina (18 %) dotázaných leváků. Zbylých 82 % myš drží v pravé ruce. „Naprostá většina počítačových sestav počítá s použitím myši v pravé ruce. Když se proto levák v dětství poprvé setká s počítačem, ať už je to doma nebo například ve škole při výuce informatiky, prostě se naučí pracovat s myší ve své slabší ruce,“ vysvětluje Haratyk.

Problém může nastat ve chvíli, kdy se chtějí leváci věnovat počítačovým hrám, který oproti běžnému použivání počítače klade na uživatele mnohem vyšší nároky z hlediska rychosti a přesnosti pohybu. Výzkumy totiž ukazují, že při využití své dominantní ruky lidé dosahují lepší koordinace a přesnosti pohybu než v případě ruky nedominantní. Leváci používající myš v pravé ruce jsou tak oproti svým pravorukým protějškům znevýhodněni. Jako řešení se na první pohled logicky nabízí použití myši v levé ruce. Zde však leváci často narážejí na velmi úzký výběr levorukých myší určených pro počítačové hry.

„Myši určené pro gaming musí oproti svým kancelářským příbuzným splňovat řadu důležitých kritérií. Pro hráče je zásadní nízká hmotnost, co nejrychlejší odezva, ale také vhodná ergonomie či možnost využítí dalších přídavných tlačítkek. Zejména v případě tlačítek však mají levorucí gameři často smůlu, protože ačkoliv existuje řada herních myší s univerzálním tvarem, tlačítka jsou zpravidla umístěna na její levé straně tak, aby bylo možné je snadno ovládat palcem. Leváci je však tímto způsobem využít nemohou,“ říká Haratyk.

Použití myši v levé ruce navíc často vyžaduje alespoň částečné přemapování ovládacích prvků hry na klávesnici. „Tradiční použití kláves WASD není pro leváky z hlediska ergonomie nejvhodnější. Pravá ruka, která se stará o mačkání tlačítek na klávesnici, se v tomto případě pohybuje velmi blízko levé ruky ovládající pohyb myši, což může být zejména v případě delšího hraní velmi nepohodlné. Levákům, kteří si při hraní potrpí na komfort, proto nezbývá nic jiného než si ovládání hry přemapovat,“ popisuje Pavel Haratyk. „Obecně v současné době není svět gamingu pro leváky úplně přívětivý. Věřím ale, že se bude situace zlepšovat.“