Pětina lidí běžně pracuje přesčas

Nejvíce času trávíme prací, nejdůležitější pro nás ale je rodina. Kovidová pandemie pro téměř třetinu Čechů změnila priority od práce k osobnímu životu a zdraví. A každý druhý člověk míní, že očekávaný nástup technologií ani za 10 let  trh práce nijak zásadně nezmění. Vyplývá to z reprezentativního průzkum personální společnosti Předvýběr.CZ, pro který data sesbírala agentura Talk Online Panel.

„Zaměstnavatelé mají pořád velký zájem o nábor lidí, přitom volných zájemců o práci je na trhu málo a přesvědčit je ke změně je čím dál těžší. Proto jsme se rozhodli zmapovat aktuální postoje Čechů k práci,“ říká František Boudný, ředitel Předvýběru.CZ.

Čtvrtina lidí chodí do práce pro něco více než jen plat. Ilustrační foto: Jan Vašek z Pixabay

Nejvíce lidí sice pracuje přesčas jenom jednou nebo dvakrát měsíčně (24 %), ale pětina (21 %) i několikrát týdně. Jenom 13 % lidí po pracovní době vypne mobil a nečte e-maily, naopak téměř každý druhý (48 %) se domnívá, že „člověk musí být ve střehu“ a jsou na příjmu, i když jim „padla“.

Ze všeho nejvíc trávíme čas prací (31,5 hodin týdně), 18 hodin věnujeme volnému času s rodinou a 14,4 hodiny pracujeme pro rodinu. „Osmadvacet procent lidí po zkušenostech s kovidovou pandemií nyní považuje za důležitější osobní život a zdraví než práci,“ upozorňuje Boudný. Rodina je důležitější než práce podle 86 % účastníků průzkumu, 47 % uvádí zdraví včetně sportu, meditace či zdravého stravování a 45 % volný čas, cestování, kulturu, hobby.

Mírně větší vliv na změnu postojů k práci měl kovid než válka proti Ukrajině, zhruba každý druhý respondent ale svoje hodnoty nijak nezměnil.

Pracujeme především kvůli obživě (85 % respondentů), přesto ale každý druhý člověk od práce také očekává možnost dělat, co ho baví. „Potvrzuje se, že velká část lidí nechodí do práce jenom kvůli výplatě,“ říká ředitel Boudný. „Osmadvacet procent dotázaných považuje za důležitou možnost rozvíjení svých dovedností a stejně velký je podíl těch, kteří chtějí na pracovišti najít dobrý tým a přátele.“

Poslední dobou se hodně mluví o automatizaci a umělé inteligenci, přesto 47 % lidí očekává, že technologie budou zaměstnance nahrazovat jenom pomalu a ani za deset let nepřinesou významnou změnu. Téměř třetina respondentů se ztráty práce nebojí, protože míní, že stroje lidi sice nahradí, ale vzniknou nové profese. Každý pátý respondent se ale bojí o práci. Pět procent lidí očekává, že roboti nahradí lidi, ale díky vyšší produktivitě budou moci žít ze základního příjmu od státu.

Data pro reprezentativní průzkum v únoru sesbírala agentura Talk Online Panel na vzorku 500 respondentů ve věku 18-64 let. Předvýběr.CZ je česká personální společnost, která působí na trhu od roku 2008. Soustředí se na předvýběr vhodných kandidátů, kdy oslovuje uchazeče přes online pracovní portály, online databáze, rozsáhlou interní databázi kontaktů a sociální sítě.