Nové domy musejí být od roku 2030 bez emisí
Všechny novostavby v Evropské unii budou od roku 2030 povinně bezemisní, nové úřední budovy tuto podmínku musejí splnit už o dva roky dříve. Všechny nové domy budou také od konce roku 2029 muset umožňovat vhodnou instalaci solárních panelů, což se nových nerezidenčních budov týká už od konce roku 2026. Shodli se na tom ministři energetiky členských zemí, kteří schválili společný přístup k pravidlům omezujícím energetickou náročnost budov. O jejich konečné podobě budou státy jednat s Evropským parlamentem.
Provoz budov spotřebuje v evropském bloku přibližně 40 procent energie a způsobuje více než třetinu celkové produkce skleníkových plynů související s energetikou. Dohoda o bezemisních budovách je součástí bezemisního programu Fit For 55, který má zajistit splnění nových emisních cílů k roku 2030.
„Dnešní dohoda také pomůže lidem podstatně ušetřit na energi. Lepší a energeticky méně náročné budovy zvýší kvalitu života obyvatel a zároveň zlevní jejich účty za energie,“ prohlásil ministr průmyslu a obchodu Josef Síkela, který jednání unijních ministrů řídil. „Nejlevnější energie je ta, kterou vůbec nespotřebujete.“
Nová pravidla upravují také energetickou náročnost již stojících domů a stanovují přísnější limity, které budou muset plnit. Prahy úspornosti nerezidenčních budov by se měly prostřednictvím jejich renovací a adaptací zvyšovat postupně s ohledem na podmínky jednotlivých zemí. Do roku 2030 by se renovace mělo dočkat 15 % energeticky nejnáročnějších nerezidenčních budov, do roku 2034 pak 25 procent. Všechny budovy v Evropské unii by měly být bezemisní v polovině století.
Požadavek na přípravu umístění vhodné techniky k využití solární energie se má od konce roku 2026 týkat nových nerezidenčních budov s užitnou plochou přes 250 metrů čtverečních. O rok později pak i již stojících nerezidenčních domů s užitnou plochou více než 400 metrů čtverečních, které projdou zásadní rekonstrukcí. Koncem roku 2029 začne platit i pro nové obytné domy.
Směrnice počítá i s tím, že uvnitř budov či v jejich těsném okolí budou vznikat dobíjecí místa pro elektromobily či parkovací prostory pro bicykly.
Developeři u bytových novostaveb už nyní navrhují prvky směřující ke snížení uhlíkové stopy. Jde často i o fotovoltaiku, jejíž instalace by podle shody ministrů energetiky států EU měla být od konce roku 2029 proveditelná u všech novostaveb. Bez jasné legislativy je podle developerů složité odhadovat, zda rozhodnutí nepřinese zdražení.
Developeři nechtějí komentovat, jestli změny nepřinesou zdražování, jelikož zatím neznají přesné nastavení legislativy a její dopady na praxi. Výkonná ředitelka společnosti Central Group Michaela Tomášková řekla, že je důležité, aby se ke zpřísňování norem požadovaných u nové výstavby přistupovalo racionálně. „Aby jejich zavádění nevedlo v důsledku jen k dalšímu prodražování výstavby,“ řekla Tomášková.
Komentář SH:
Adam Scheinherr, náměstek pražského primátora, nedávno představil novelu Pražských stavebních předpisů,kde se snižuje počet povinných parkovacích míst u nových budov, někde až na nulu. Že prý to zlevní byty a že chce snížit míru regulace při stavění. A hle, novou regulaci zatím zavede Evropská unie. Kolik to bude stát se samozřejmě neví a asi se takovým detailem nezabývali ani ministři energetiky. Josef Síkela se omezil na několik omletých frází přečtených z aktivistických manifestů. Podle společností, které fotovoltaiku instalují, přijde osazení střechy rodinného domku na bratru 400 tisíc korun.