NKÚ: Ani za stovky milionů neubylo ohrožených dětí v ústavech
Ani po 16 letech a vynaložení stovek milionů korun ministerstva nedokončila transformaci systému péče o ohrožené děti, se kterou začala již v roce 2009. Uvedl to Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Zpráva je k dispozici na jeho webu.
Konkrétně jmenuje Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV), Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) a Ministerstvo zdravotnictví (MZd). „Přestože rozsah pěstounské péče postupně roste, počet dětí v ústavní péči se zásadně nesnížil. Nedošlo k sjednocení systému péče pod jeden resort a nebyly vytvořeny všechny potřebné standardy kvality náhradní rodinné i ústavní péče. Nebyl přijat ani mnoho let plánovaný zákon o ochraně dětí. MPSV také pro pracovníky sociálně-právní ochrany dětí nezajistilo zákonem požadovaný informační systém, což jim znesnadňuje práci a zatěžuje je nadbytečnou administrativou, uvedl NKÚ s tím, že to ukázala jeho kontrola.
Za uplynulých 12 let podle něj prostřednictvím projektů EU přiteklo na podporu transformace celkem 701 mil. Kč. „Projekty MPSV za 498,4 mil. Kč nepřinesly významný posun ve snižování počtu dětí v ústavech ani v podpoře náhradní rodinné péče,“ tvrdí. Celou zprávu s detailními údaji lze najít zde.
„Od roku 2013 byl z iniciativy MPSV ve spolupráci s dalšími resorty systém péče o ohrožené děti postupně transformován a modernizován. Během tohoto období prodělal více koncepčních změn, než za předchozích 50 let. Další úpravy připravujeme. Prioritou MPSV je, aby děti vyrůstaly v rodinném prostředí namísto ústavní péče. Počet dětí v náhradní rodinné péči stoupá, stejně jako počet pěstounů, zejména těch na přechodnou dobu. Dokazuje to počet žádostí o zařazení do evidence, který od léta vzrostl o 100 %. MPSV proto nesouhlasí se závěry NKÚ,“ uvedlo ministerstvo práce a sociálních věcí.
Nárůst dětí v náhradní rdinné péči uvádí i kontrolní úřad. Tempo ale považuje za příliš pomalé. V porovnání let 2015 a 2023 klesl podle jeho údajů počet dětí v ústavní péči o 13 procent. „V důsledku nečinnosti MPSV jsou pracovníci sociálně-právní ochrany dětí zatíženi nadbytečnou administrativou a nedisponují potřebnými informacemi, které by jim usnadnily práci a zrychlily např. umísťování dětí do pěstounských rodin,“ uvedl mimo jiné.