Nezaměstnanost v EU v březnu klesla na 6,2 procenta
Míra nezaměstnanosti v zemích Evropské unie v březnu klesla na 6,2 %, což je o desetinu procentního bodu méně než v únoru. O desetinu bodu se snížila i v 19 zemích platících eurem, kde se dostala na 6,8 procenta. To je nejnižší hodnota za dobu sledování dat. Oznámil to dnes evropský statistický úřad Eurostat. Nejnižší nezaměstnanost z celé sedmadvacítky států dlouhodobě zůstává v České republice.
Lidí bez práce výrazně ubylo proti loňskému březnu, kdy činila nezaměstnanost v EU 7,5 procenta a v eurozóně 8,2 procenta. Hodnota za letošní březen je pro eurozónu nejnižší od roku 1998, kdy začali statistici tento údaj sledovat.
V celé EU bylo v březnu bez práce 13,37 milionu lidí, z čehož 11,27 milionu připadá na země používající společnou měnu euro. V porovnání s únorem ubylo v unii o 85 000 méně nezaměstnaných a v eurozóně o 76 000.
Mírně ubylo i nezaměstnaných mezi mladými lidmi do 25 let, i když v této věkové skupině zůstává nezaměstnanost dlouhodobě nad celkovým průměrem. Z únorových 14 % se v EU i v eurozóně v březnu tento údaj snížil na 13,9 procenta.
Z členských zemí mělo podle Eurostatu nejnižší nezaměstnanost Česko (2,3 %), následované Německem (2,9 %) a Polskem (3 %). Největší podíl nezaměstnaných byl naproti tomu ve Španělsku (13,5 %), v Řecku (12,9 %) a v Itálii (8,3 %).
Eurostat ve svých výpočtech vychází z obecně používané standardní definice nezaměstnanosti Mezinárodní organizace práce (ILO). Ta počítá mezi nezaměstnané ty, kteří si v posledních čtyřech týdnech aktivně hledali práci a jsou schopni nastoupit v nejbližších dvou týdnech.
V případě Česka Eurostat používá údaje Českého statistického úřadu (ČSÚ), které se liší od údajů Úřadu práce ČR. Podle těch míra nezaměstnanosti v Česku v březnu klesla na 3,4 procenta z únorových 3,5 procenta. ČSÚ vychází u míry nezaměstnanosti z výběrového šetření pracovních sil, Úřad práce z počtu registrovaných uchazečů o zaměstnání.