Nadprůměrné mzdy v 1. čtvrtletí rostly podprůměrně

V letošním 1. čtvrtletí vzrostla průměrná hrubá měsíční nominální mzda proti stejnému období předchozího roku o 6,7 % na 46 924 Kč, což je o 2 943 Kč více než ve stejném období loni. Reálně (po očištění od inflace 2,7 %) průměrná mzda vzrostla o 3,9 procenta. Medián mezd činil 38 385 korun. Oznámil to Český statistický úřad ve své pravidelné zprávě.
„Nejmenší meziroční nárůst jsme zaznamenali v odvětví těžba a dobývání a ve výrobě a rozvodu elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu. Tam je ovšem i tak mzdová úroveň vysoko nad celkovým průměrem,“ připomněla Jitka Erhartová, vedoucí oddělení statistiky práce ČSÚ.
Objem mezd se zvýšil o 7,1 %, počet zaměstnanců vzrostl o 0,4 procenta.
V odvětvovém členění podle sekcí CZ-NACE byl nejvyšší růst průměrné mzdy proti stejnému období roku 2024 zaznamenán v odvětvích činnosti v oblasti nemovitostí (12,4 %), profesní, vědecké a technické činnosti (10,9 %) a stavebnictví (10,3 %). K nejnižšímu růstu došlo v těžbě a dobývání (3,1 %) a ve výrobě a rozvodu elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu (3,3 %).
Medián mezd (38 385 Kč) vzrostl proti stejnému období předchozího roku o 5,3 %, u mužů dosáhl 41 677 Kč, u žen byl 35 226 Kč. Osmdesát procent zaměstnanců pobíralo mzdu mezi 21 136 Kč a 73 611 Kč.
„V první řadě je nepochybně pozitivní, že pokračuje solidní růst reálných mezd a obnovuje se tak kupní síla českých domácností. Je to jednak zásluhou stále slušného růstu nominálních mezd a samozřejmě i stabilizované inflace pod 3 procenta. V meziročním srovnání reálně mzdy rostou již páté čtvrtletí v řadě,“ říká Miroslav Novák, hlavní analytik společnosti Citfin. „Jestli někde hledat negativa, tak je to slabší růst mediánové mzdy. Růst mediánu přitom zaostával za průměrem již v roce 2024 a tento trend zatím pokračoval i zkraje letošního roku. To lze interpretovat tak, že zaměstnancům s nižšími a středními příjmy rostou mzdy pomaleji než zaměstnancům s vyššími a vysokými výdělky. Jedná se podle mě o jeden z faktorů, proč se spotřeba domácností stále nachází pod 4. čtvrtletím roku 2019. Pokud by mzdy rostly více plošně, tak by bylo oživení spotřeby rychlejší.“