Nabídka bytů letos stoupne, jejich cena však ještě více

Nabídka nových bytů v České republice se letos zvýší o 3,6 %, jejich ceny o 6,9 procenta. Ještě dynamičtější vývoj se očekává v první polovině roku 2026, kdy by růst nabídky mohl dosáhnout až 4,6 procenta. Developeři tak po letech stagnace znovu rozjíždějí nové projekty. Tak vyznívají závěry výzkumu CEEC Research.
„Nabídka bude v letošním roce významně posílena, což je pozitivní nejen pro kupující, ale i pro celý trh. Vše nasvědčuje tomu, že se vývoj ve stavebnictví obrací směrem k oživení,“ prohlásil Michal Vacek, ředitel CEEC Research.
Zjištění však přinášejí i méně optimistické zprávy: ceny nových bytů podle odhadů porostou v průměru o 6,9 procenta. Zároveň pokračuje i meziroční růst poptávky po nemovitostech, kterou přiživují institucionální investoři. Jsou mezi nimi developeři, různé realitní či penzijní fondy i církev. Skupují celé projekty za účelem tržního pronájmu bytů.
Developeři plánují navýšit produkci, což by mělo vést ke zvýšení nabídky. Ve druhé polovině letošního roku se očekává nárůst o 3,6 % v celé České republice a o 3,2 % v Praze. Ještě pozitivnější výhled je na první pololetí roku 2026, kdy by se měl počet nabízených nemovitostí zvýšit o 4,6 % jak v hlavním městě, tak na celostátní úrovni. „Na trh se ve velkém vrací odložená poptávka z přechozích let, proto letos v Praze očekáváme nový prodejní rekord. Nabídku však stále limituje impotentní povolování nových staveb, které je navíc kvůli nedostatku úředníků ještě pomalejší než dříve,“ říká Dušan Kunovský, předseda představenstva developerské společnosti Central Group.
Český legislativní rámec zůstává jedním z nejpomalejších v Evropě, pokud jde o povolování staveb. Vedle nově povolených projektů přicházejí na trh i další etapy dříve schválených rozsáhlých záměrů, jejichž realizace probíhá postupně. „Přesto je to například v Praze, kde je poptávka nejvyšší, absolutně nedostatečné. Pořád vidíme, že jde v hlavním městě o jednotky tisíc nově povolených bytů. Přitom je potřeba 20 až 25 tisících bytů, možná s ohledem na mnohaletý deficit i vyšší počet,“ upozornila Marcela Fialková, ředitelka strategie UDI Group.
Růst nabídky na rok 2025 očekává 92 % dotazovaných firem, pouze 8 % předpokládá pokles. „V průměru bychom se mohli dostat na úroveň 6 až 6,5 tisíce bytů, tedy stále výrazně pod hladinou, která by trh přiblížila rovnovážnému stavu. Z našich analýz vyplývá, že by za současné situace mohla nabídka bytů dosahovat až 8 tisíc jednotek, aniž by to významně tlačilo na růst cen. Suma prodejů velice pravděpodobně překročí hranici 7 tisíc bytů,“ vyčíslil Jan Sadil, CEO společnosti JRD Services.
Navzdory vyšší nabídce očekává 88 % developerů další růst cen nových bytů, zbývajících 12 % předpokládá stagnaci. Nikdo z dotázaných nepočítá s poklesem. „Nových bytů je stále nedostatek a v kombinaci se stále silnější poptávkou to jen zhoršuje dostupnost vlastnického bydlení. Zákonitě se tento jev projeví také ve zvyšování cen nájemního bydlení,“ dodal Michal Hrbatý, generální ředitel společnosti UlovDomov.cz.
Ve druhé polovině roku 2025 developeři očekávají růst poptávky o 5,7 % v celé republice a o 5,4 % v Praze. V první polovině roku 2026 má být růst ještě výraznější: 6,6 % celorepublikově a 6 % v metropoli. Tato čísla potvrzují, že i přes vysoké ceny a přísnější podmínky pro získání hypotéky zájem o koupi nemovitostí přetrvává. Poptávka zůstává silná i navzdory rostoucím cenám. „Důvodem je kombinace několika faktorů: rostoucí obavy z dalšího zdražování, investiční potenciál nemovitostí i omezená nabídka na trhu. Především v Praze se stává vlastnické bydlení stále méně dostupné, což zvyšuje zájem o investiční nákupy i alternativní formy bydlení, jako jsou nájemní byty či družstevní vlastnictví,“ doplňuje Michal Vacek, ředitel CEEC Research.
Průzkum proběhl v březnu 2025 a zapojilo se do něj 36 vrcholných představitelů největších developerských společností.