Míra inflace v Maďarsku v říjnu vzrostla na 21,1 procenta

Míra inflace v Maďarsku v říjnu vzrostla na 21,1 procenta, a je tak nejvyšší v zemích Visegrádské skupiny (V4), kam patří ještě Česká republika, Slovensko a Polsko. Maďarský statistický úřad ve své zprávě napsal, že v říjnu se nadále zvyšovaly zejména ceny energie a potravin.

Guláš se trochu prodražil. Ilustrační foto: Rita-und-mist z Pixabay

Ceny energie pro domácnosti se meziročně zvýšily o 64,4 %, ceny potravin pak o 40 procent. Z toho vejce jsou dražší téměř o 88 %, chleba o 81 % a mléčné výrobky o více než 75 % ve srovnání s loňským říjnem. Meziměsíčně se ceny pro spotřebitele zvýšily o 2 procenta.

Jádrová inflace, která nezahrnuje kolísavé ceny pohonných hmot a potravin, v říjnu činila 22,3 procenta. Index spotřebitelských cen počítaný jako spotřební koš zboží a služeb pro důchodce je meziročně vyšší o 23,6 procenta.

Vývoj inflace za říjen překonal odhady analytiků. Ti s dalším cenovým růstem počítali, nepředpokládali ale, že inflace překročí 21 procento. V září činila míra inflace v Maďarsku 20,1 procenta. Vývoj tak naznačuje, že inflační tlaky v ekonomice nepolevují.

Ekonomové čekají v nadcházejících měsících další růst cen, i když vláda zavedla cenový strop na pohonné hmoty, účty za energie pro domácnosti s průměrnou spotřebou, úroky hypotečních úvěrů a základní potraviny.

Mezi ministry maďarské vlády se mluví o tom, že inflace by se do konce roku mohla dostat až na 25 procent, napsala agentura Reuters. Vláda proto zvažuje stanovení dalších cenových stropů na potraviny.

V České republice byla míra inflace v září na 18 procentech, data za říjen statistici zveřejní ve čtvrtek. V Polsku míra inflace v říjnu podle předběžných údajů vystoupila na 17,9 procenta, na Slovensku inflace v září dosáhla 14,2 procenta. Ve všech případech jsou to maxima za 20 až 30 let.

spr