Německé firmy hrozí propouštěním. Kvůli konkurenci z Číny chtějí cla!
Čínská konkurence se podbízí cenami, říká více než třetina německých firem. Mnohé kvůli tomu plánují propouštění a většina volá po zavedení cel. Ukázal to průzkum Německého ekonomického institutu (IW).
Podle něj zhruba 350 z dotázaných přibližně 900 německých společností uvedlo, že má na svých trzích čínské konkurenty. „Podíl společností s vysokým konkurenčním tlakem z Číny je poměrně velký, prudce vzrostl a bude dále narůstat. Ve výrobním sektoru … to vidí jako velkou nebo spíše velkou výzvu téměř dvě třetiny dotázaných společností, které konkurují Číně. To platí také pro 60 procent inovativních společností, které konkurují Číně, a které nepřetržitě provádějí výzkum a vývoj,“ uvedl IW na svém webu.
Nejméně polovina společností zaznamenala cenové podbízení o více než 20 procent
Nejméně polovina společností zaznamenala u srovnatelných produktů cenové podbízení o více než 20 procent. Některé čínské firmy podle IW dokonce nabízejí ceny o více než 30 procent nižší než u německých společností. „Čínské firmy jsou považovány za inovativní, ale za vysokým konkurenčním tlakem jsou podezřelé i státní dotace,“ uvádí zpráva.
V důsledku konkurenčního tlaku je mnoho z nich ohroženo ztrátou podílu na trhu a v jednotlivých skupinách 60 až 95 procent ztrátou zisku. Zhruba polovina průmyslových podniků s konkurencí z Číny hodlá omezovat výrobu a propouštět. Téměř třetina plánuje přesun do levnějšího zahraničí. (To už před časem oznámily například Miele či Stihl.)
Zhruba polovina průmyslových podniků s konkurencí z Číny hodlá omezovat výrobu a propouštět
Snaha o snižování nákladů na výrobu a investice do vývoje a výzkumu jako obranná strategie nestačí. Podle webu deníku Handelsblatt lze ze zprávy vyčíst, že většina německých firem podporuje zavedení represivních cel. Podle IW pak kolem 70 % společností považuje za pravděpodobnou obchodní válku s Čínou, a to i kvůli možnému tchajwanskému konfliktu. Zároveň vedle cel volají i po prevenci citlivého transferu technologií. Podle nich hrozí, že do čínské armády proudí špičkové technologie od německých firem. „Přibližně 80 procent dotázaných společností považuje tato opatření za zásadně oprávněná nebo částečně oprávněná,“ píše IW.
V závěru konstatuje, že konkurence z Číny, která je často vnímána jako dotovaná, představuje pro německý obchodní model další závažný stresový faktor: „Úroveň ohrožení se zdá být vysoká. Z toho lze odvodit relevantní nebezpečí pro průmyslovou lokalitu a průmyslovou zaměstnanost v této zemi. I kontinuální výzkum a vývoj poskytuje pouze omezenou ochranu před negativními důsledky obrovského konkurenčního tlaku. Obchodní hodnocení tvrdšího postupu proti Číně je pozoruhodně vysoké.“