Jadernou energetiku v ČR podporují 72 procenta obyvatel
Podpora rozvoje jaderné energie v Česku mezi lidmi dál roste. Proti květnu se podle průzkumu agentury IBRS zvýšila o 4 procentní body na 72 procenta. Za nárůstem podpory stojí ruská invaze na Ukrajině a energetická krize, zdůvodnili zástupci agentury v tiskové zprávě. Naposledy získal rozvoj jádra obdobnou podporu jako nyní v roce 2009, kdy ji vyslovilo 71 procento respondentů. Tehdy energetická společnost ČEZ zahájila jednání o zakázce na dostavbu dvou bloků Jaderné elektrárny Temelín, kterou následně v roce 2014 zrušila.
Agentura provedla průzkum na přelomu října a listopadu mezi 500 respondenty a z jeho výsledků vyplynulo, že spolu s podporou rozvoje jádra mezi lidmi posílil názor, že ČR by měla být ve výrobě elektřiny soběstačná. Podporuje to 97 % populace. Téměř osm z desíti respondentů je zároveň přesvědčeno, že energetickou soběstačnost ovlivňují válečné události na Ukrajině. Tři čtvrtiny lidí se současně obávají přerušení dodávek plynu z Ruska, napsal jednatel agentury IBRS Miloš Rybáček.
„V posledním období výrazně posiluje názor, že budoucnost energetiky v České republice je především v koexistenci jádra a obnovitelných zdrojů, tedy zdrojů, které nejsou vázány na dodávky fosilních paliv z Ruska,“ napsal Rybáček. Jak rozvoj jaderné energetiky, tak i rozvoj obnovitelných zdrojů nyní podle Rybáčka podporuje 56 % dotázaných, proti jaru je to nárůst o 10 proc. bodů.
Vyšší podpora rozvoje jádra se podle agentury projevila i v jednoznačném souhlasu s návrhy vlády v oblasti podpory jaderné energetice. S těmito vládními návrhy v průzkumu souhlasilo 84 % respondentů.
Náměstek ministra průmyslu a obchodu Tomáš Ehler počátkem měsíce sdělil, že ministerstvo průmyslu a obchodu připravuje podklady pro rozhodnutí o uvažované výstavbě dalších bloků v českých jaderných elektrárnách. Ty by mohly doplnit nový blok v Dukovanech, jehož dodavatele vybírá polostátní firma ČEZ v tendru, který zahájila letos v polovině března. První nabídky od tří uchazečů má ČEZ dostat do středy.
Česko má v současnosti 6 jaderných bloků ve dvou elektrárnách. Dva bloky, každý o výkonu přibližně 1000 megawattů (MW), jsou v Temelíně. Čtyři menší bloky s výkonem 510 MW stojí v Dukovanech. Zprovozňovány tam byly v letech 1985 až 1987 a počítalo se s jejich třicetiletou životností. ČEZ nyní předpokládá, že by mohly sloužit 60 let.
Nový blok v Dukovanech chtějí stavět severoamerická společnost Westinghouse, francouzská EdF a korejská KHNP. Finální nabídky by měly dát do konce příštího roku, smlouva s vítězným uchazečem má být uzavřena do konce roku 2024. Blok se má začít stavět v roce 2029, zkušební provoz by měl být spuštěn o sedm let později.
Jaderné elektrárny produkují zhruba třetinu veškeré elektřiny vyrobené v Česku.
Aktuálně existují podle World Nuclear Association na celé planetě plány nebo úvahy o výstavbu jaderných elektráren o výkonu více než 473 tisíc MW, loni to bylo 451 tisíc MW. Ve fázi plánů je téměř stovka jaderných bloků, více než třetina z toho připadá na Evropu. Stavbu více než 330 bloků investoři zvažují. Nové jaderné kapacity se plánují nebo zvažují např. ve Finsku, Francii, Nizozemsku, Velké Británii, Litvě, Rumunsku, Bulharsku, Slovensku, Slovinsku nebo Maďarsku. Jádro společně s obnovitelnými zdroji řadí mezi významné prostředky pro boj s klimatickými změnami například Evropská komise nebo Mezinárodní energetická agentura. Česká republika počítá s výstavbou nových bloků, plánuje je v Dukovanech i Temelíně a současně chce rozvíjet malé modulární reaktory.