Inflace polevuje, ale ne ve službách

Český statistický úřad (ČSÚ) potvrdil svůj předběžný odhad z 5. května, když nyní potvrdil růst indexu spotřebitelských cen v dubnu meziročně o 1,8 procenta. Bylo to o 0,9 % méně než v březnu. Ve srovnání s březnem index minulý měsíc klesl o 0,1 procenta. Dispozici je také analýza cenového vývoje.
„Spotřebitelské ceny v dubnu výrazně oslabily svůj meziroční růst na 1,8 %, což byla nejnižší hodnota od března 2018. Toto zpomalení bylo ovlivněno jak loňskou vyšší srovnávací základnou, tak pokračujícím poklesem cen pohonných hmot,“ řekla Pavla Šedivá, vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ.
Meziměsíčně se snížily cen v oddíle alkoholické nápoje, tabáko 5,1 %, ceny lihovin klesly o 2,1 % a piva o 1,6 %. V oddíle rekreace a kultura klesly ceny dovolených s komplexními službami o 3 %. Pokles cen v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje byl ovlivněn především nižšími cenami uzenin o 1,6 %, vajec o 4,4 %, cukru o 10,6 %, olejů a tuků o 1,3 % a čokolády a čokoládových výrobků o 2,5 %. V oddíle doprava klesly zejména ceny pohonných hmot a olejů o 2,7 %.
Naopak na meziměsíční zvyšování celkové cenové hladiny měly v dubnu největší vliv ceny v oddíle bytové vybavení, zařízení domácnosti, kde vzrostly zejména ceny výrobků pro čištění a údržbu domácnosti o 1,7 % a ceny přístrojů a spotřebičů pro domácnost o 1,1 %. V oddíle stravování a ubytování byly vyšší ceny ubytovacích služeb o 2,5 % a stravovacích služeb o 0,4 %. Z potravin vzrostly především ceny hovězího a telecího masa o 4,7 %, ovoce o 0,9 % a jogurtů o 2,9 %.
Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v dubnu o 1,8 %, což bylo o 0,9 procentního bodu méně než v březnu. Ke zpomalení meziročního cenového růstu došlo především v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje a v oddíle alkoholické nápoje, tabák (oboje částečně vlivem meziměsíčního růstu jejich cen v dubnu loňského roku). V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje zpomalily svůj růst ceny masa na 1,4 % (v březnu růst o 3,7 %), vajec na 37,1 % (v březnu růst o 46 %), ostatních jedlých olejů na 5,3 % (v březnu růst o 16,1 %), čokolády a čokoládových výrobků na 17,8 % (v březnu růst o 33,9 %). Ceny mouky klesly o 14,2 % (v březnu pokles o 2,1 %) a ceny cukru o 32,4 % (v březnu pokles o 22,7 %). V oddíle alkoholické nápoje, tabák klesly ceny lihovin o 2,4 % (v březnu růst o 3,5 %), ceny vína o 9 % (v březnu růst o 1,1 %) a ceny piva o 1,7 % (v březnu růst o 1,3 %).
Na meziroční růst cenové hladiny měly v dubnu největší vliv ceny v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje, kde kromě již výše zmíněného stouply ceny másla o 28,8 %, kávy o 20,4 % a kakaa o 18,9 %. Další v pořadí vlivu byly ceny v oddíle bydlení, kde se kromě nákladů vlastnického bydlení zvýšily ceny nájemného z bytu o 5,9 %, výrobků a služeb pro běžnou údržbu bytu o 3,4 %, vodného o 4,2 %, stočného o 3,7 % a tepla a teplé vody o 4,9 %. Ceny elektřiny meziročně klesly o 4,7 % a zemního plynu o 8,9 %. V oddíle stravování a ubytování byly vyšší ceny stravovacích služeb o 4,7 % a ubytovacích služeb o 8,2 %. Na meziroční snižování celkové cenové hladiny v dubnu působily především ceny v oddíle doprava, kde klesly ceny pohonných hmot a olejů o 13,4 %.
Náklady vlastnického bydlení (imputované nájemné) meziročně vzrostly o 4,1 % (v březnu o 3,6 %) zejména v důsledku růstu cen nových nemovitostí, a také růstu cen stavebních prací.
„V letošním roce ceny potravin viditelně porostou a budou přiživovat inflaci. Navíc bude pokračovat vysoký růst cen služeb,“ odhaduje Jiří Cihlář, analytik poradenské společnosti Next Finance. „Brzdou inflace ale budou levnější pohonné hmoty. Ve výsledku sázíme na to, že stejně jako loni i v letošním roce tempo inflace v průměru skončí nad 2% cílem České národní banky. Tempo inflace se už v nejbližších měsících vrátí nad 2 procenta. Podle našeho odhadu průměrné tempo inflace v roce 2025 dosáhne 2,4 procenta.“