Francouzi se hádají i uvnitř koalic. Zatím vítězí chaos

Jean-Luc Mélenchon. Foto: By Thomas Bresson – Own work, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=145163624

Týden po druhém kole francouzských voleb se naplňují scénáře extrémně složitého sestavení vlády. Mezitím část bohatých lidí raději odchází.

Radost velké části Francouzů a Evropanů, že zemi neovládne Národní sdružení, vystřídal buďto zděšený pohled do plánů lídra levicové koalice, nebo obava, zda vůbec půjde sestavit vládu. Představitelé vítězné skupiny hned oznámili, že nepůjdou do koalice s druhými Macronovými centristy a ti jim oplatili stejnou mincí.

Už od minulého týdne si navíc jednotlivé členové vítězné koalice – extrémně levicová Nepoddajná Francie, tradiční socialisté (kdysi hegemon francouzské politiky), zelení a komunisté – vzájemně bojkotují kandidáty na premiérské křeslo. V posledních hodinách se především lídr celé koalice, Nepoddajná Francie naváží do socialistů, že blokují kandidaturu na premiéra, kteréžto křeslo zřejmě už asi vzdal extrémní lídr celé skupiny Jeana-Luc Mélenchon. Socialisté naopak tvrdí, že to tak není, že vše je v jednání. A také, že chtějí nejdříve vyřešit otázku předsednictví zákonodárného Národního shromáždění.

Možná právě na socialisty sází prezident, že nakonec koalici opustí, protože všechny zbývající strany jsou extrémně nalevo. Je to vidět i na bitvě kolem poslední veřejně zmiňované kandidátky na premiérský post, Marie-Huguette Antoinette Bello. Tato obyvatelka regionu Réunion (ostrov v Indickém oceánu) byla až do roku 2021 členskou komunistické strany. Včera svoji kandidaturu vzdala, protože pro ni neviděla jednotu, oznámil Le Monde.

Ten také zveřejnil varování účetního dvora před dalším zadlužováním země. Což je klíčový bod programu Jeana-Luc Mélenchona. Zdálo by se tak, že centristé si mohou mnout ruce. Ovšem i u nich bují rozpory. Například rezignující premiér Gabriel Attal už dříve prohlásil, že prezident s ním předčasné volby vůbec nekonzultovat. Sám Macron minulý týden po návratu ze summitu NATO dal najevo své znechucení nad tím, jak centristický tábor funguje. Podle Le Figaro hovořil o „katastrofální podívané.“

A země, která potřebuje obnovit růst, zajistit dostatek energie a taky trochu klidu, dál čeká, co bude. Podle Le Figaro začalo velké množství lidí už převádět své peníze raději do zahraničí, uvedla ČTK